Hlavní obsah

Britové objevili pokračování románu Mechanický pomeranč

28. 4. 2019, 7:01

V archivu britského spisovatele Anthonyho Burgesse se podařilo najít nedokončené pokračování jeho nejslavnějšího románu Mechanický pomeranč, o jehož existenci dosud neměli znalci jeho díla ani tušení. Informoval o tom server BBC.

Foto: ČTK

Spisovatel Anthony Burgess.

Článek

Druhý díl svého opus magnum nazval A Clockwork Condition (Mechanický stav) a mělo jít o filozoficko-esejistickou knihu. Nikdy ji však nedopsal. Podle všeho se totiž rozhodl, že jeho talent spočívá spíše v psaní beletrie.

Rukopis o dvou stech stranách se podařilo objevit mezi dalšími písemnostmi, které Burgess po své smrti v roce 1993 zanechal ve svém domě v italském Braccianu. Dokumenty převzala Nadace Antonyho Burgesse se sídlem v Manchesteru a ve spolupráci s literárními vědci je postupně zpracovává.

Román Mechanický pomeranč vyšel v roce 1962 a celosvětově proslul poté, co jej roku 1971 zfilmoval americký režisér Stanley Kubrick. Antiutopie o násilnostech, které bezmyšlenkovitě a pro zábavu páchá v nespecifikované budoucnosti v Londýně gang mladistvých, je často interpretována jako óda na svobodu jednotlivce a kritika všech režimů, které ji omezují. Sám autor však měl k tomuto románu značně problematický vztah, což ostatně vyplývá i z jeho druhého dílu.

„Toto pozoruhodné pokračování Mechanického pomeranče vrhá jiné světlo na Burgesse, ale i na Kubricka a na kontroverze kolem známého románu. Rozšiřuje jeho názory na zločin, trest a potenciálně škodlivé účinky vizuální kultury,“ uvedl na dotaz BBC šéf Burgessovy nadace, profesor Andrew Biswell.

Burgess napsal více než třicet románů, dvoudílnou autobiografii, dvě knihy pro děti a složil také několik symfonií a muzikál.

V pátek byla v londýnském Design Museu otevřena výstava věnovaná Stanleymu Kubrickovi. Návštěvníci na ní mohou zhlédnout i řadu artefaktů spojenou s natáčením filmu Mechanický pomeranč.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků