Hlavní obsah

Zastřelení lupiče byla nutná obrana, souhlasí experti

27. 7. 2017, 3:50 – Praha
Právo, Barbora Janáková

Zastřelení lupiče při pondělním přepadení v pražské Opletalově ulici policie během jednoho dne kvalifikovala jako nutnou obranu. Právem oslovení právníci s tím souhlasí, překvapila je ale rychlost rozhodnutí.

BEZ KOMENTÁŘE: Přepadení prodejny se zbraněmiVideo: Novinky

 
Článek

„Rozhodnutí je velice rychlé, většinou se dělají zkoušky na balistiku. Ale myslím, že policie měla dostatek svědeckého materiálu, aby zjistila, za jakých okolností to bylo,“ řekl ve středu Právu advokát Jaroslav Ortman. „Jestliže to skutečně byl útok vedený proti životu a zdraví a k sebeobraně byla použita pistole, tak myslím, že je rozhodnutí namístě,“ dodal Ortman.

S tím souhlasí i zkušený pražský advokát Josef Lžičař. Nutná obrana by podle něj měla být uznána, když není zjevně nepřiměřená povaze a nebezpečnosti útoku. Sám schvaluje, jak policie čin vyhodnotila. Nutná obrana podle něj musí být vždy důraznější než útok.

„Kdo útočí a má u sebe nějakou zbraň, tak musí počítat s tím, že může nastat takový následek, který nastal,“ podotkl Lžičař s tím, že následkem obrany může být i smrt útočníka. Dodal, že pokud by dozorující státní zástupce měl o případu pochybnosti, má možnost čin překvalifikovat.

Zažila přiloženou pistoli u hlavy

Ortman příliš nevěří, že by celá kauza znamenala jakýkoliv posun z pohledu budoucího vyhodnocování míry nutné obrany nebo že by rozhodnutí policie mohla ovlivnit novela ústavního zákona o bezpečnosti z pera ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Foto: Hynek Beran, ČTK

Záchranáři odvážejí zraněného muže

Ta již prošla Sněmovnou a nyní ji musí schválit Senát. Občané by po jejím schválení měli právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajištění bezpečnosti státu. „Myslím, že to nemohlo ovlivnit rozhodování policie. Ta se řídí platným právem, nikoli právem budoucím,“ poznamenal Ortman s tím, že policie postupovala přesně podle zákona a že jakékoliv stíhání střílející ženy si nedokáže představit.

Majitelka obchodu Šárka Pavlíková Oppltová přitom již jedno přepadení prožila. V roce 1998 lupiči vykradli obchod se zbraněmi, kde pracovala jako provozní. Už tehdy prokázala odvahu, když při příchodu lupičů stiskla tlačítko napojené na bezpečnostní agenturu, aby lupičům jejich plány zhatila. Nikdo ale nepřijel.

Později sama přiznala, že lupič stál při přepadení vedle ní a tiskl jí zbraň k hlavě. „Dodnes lituji toho, že jsem zbraň nepoužila,“ řekla před lety v časopise Týden. Od té doby tedy prý začala chodit se zbraní, i když jde „jen s košem“.

Pavlíková Oppltová má zkušenosti se zbraněmi už od dětství. Je dokonce několikanásobnou mistryní České republiky v kovbojské akční střelbě. V rozhovoru pro Českobudějovické listy v roce 2003 pak přiznala, že by neměla problém použít zbraň i naostro. „Pokud bych něco takového musela udělat, nebudu z toho mít špatný pocit,“ odpověděla před lety na otázku, jestli by byla schopná použít zbraň proti člověku.

Lupič neposlechl

To nakonec i udělala. V pondělí jedenatřicetiletý lupič přepadl krátce před polednem obchod Dave Western Guns, který Oppltová vede. Poprvé do obchodu vstoupil, aby se podíval na nože vystavené ve vitríně. Později požádal prodavače, aby mu jeden z nožů ukázal. Následně mu ho vytrhl a přiložil ke krku.

Foto: Novinky

Přepadení prodejny se zbraněmi v Opletalově ulici

Přepadení si ale všimla majitelka obchodu, která vběhla do provozovny s revolverem a požádala lupiče, ať jejího zaměstnance pustí a odejde. Zloděj ale její žádost nevyslyšel. „Řízl našeho prodavače pod krkem a v okamžiku, kdy začal padat dolů, tak měl snahu přistoupit k manželce s nožem v ruce. V tu chvíli manželka vystřelila dvě rány,“ řekl v televizi manžel majitelky obchodu Vlastimil Pavlík.

Samotná žena, která útočníka zneškodnila, se nyní s médii bavit odmítá. Po prodělaném zážitku je prý v šoku a v současnosti se nechce k celému incidentu vracet. Podobně nesdílný byl ve středu i její manžel.

Lupič následkům zranění ještě v pondělí večer podlehl. Prodavače po převezení do Ústřední vojenské nemocnice operovali. „Je ve stabilizovaném stavu, nicméně pořád vyžaduje intenzívní péči,“ řekla ve středu Právu mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Reklama

Související články

Výběr článků