Hlavní obsah

Za vyloupení obchodu v Pařížské soud uložil až 13,5 roku vězení

2. 5. 2018, 15:12 – Praha

Za vyloupení obchodu s luxusními hodinkami v pražské Pařížské ulici mají jít čtyři cizinci do vězení na dobu od pěti do 13,5 roku. Ve středu to uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Tři z cizinců byli v Česku už odsouzeni za obdobnou loupež, při které se stal terčem obchod s drahými hodinkami Hublot.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Vykradené šperkařství v centru Prahy

Článek

Obžalobě čelili Alexej Ložečnikov, Vitalij Komarovskij, Petr Odinokov a Stefan Šemet. První dva 19. května 2014 podle spisu hlídkovali v okolí hodinářství Audemars Piguet, zatímco Šemet a dva další komplicové, které policie stíhá odděleně, vešli krátce před polednem dovnitř prodejny. Mimo tuto skupinu je stíhán také muž považovaný za hlavního organizátora.

Podle kriminalistů stihla trojice celou loupež v rozmezí sedmi minut. Muži nejprve předstírali zájem o koupi hodinek, které si od prodavače nechali předvést. Nečekaně ho napadli údery pěstmi do hlavy a kopy koleny do trupu. Poté, co jej srazili na zem, ho spoutali plastovými stahovacími páskami a nechali ho ležet v zadní části obchodu.

BEZ KOMENTÁŘE: Přepadení v klenotnictví v Pařížské uliciVideo: Policie ČR

Při loupeži rozbili skleněné vitríny s vystaveným zbožím a sebrali šest hodinek v celkové ceně 3,7 miliónu korun. Prodavač vyvázl s otřesem mozku a s modřinami. Šemet lup podle obžaloby odnesl v batohu do nedaleké Salvátorské ulice, kde v autě čekal Odinokov, který podle spisu s hodinkami okamžitě odjel směrem na Německo.

Ložečnikov s Odinokovem si ve valdické věznici odpykávali 10,5 roku a osm let za přepadení hodinářství Hublot z února 2016. Při této loupeži z obchodu zmizely hodinky za 13 miliónů korun. Soud jim kvůli druhé loupeži původní tresty zpřísnil. Ložečnikov si má nově odpykat 13,5 roku ve vězení, Odinokov 11 let. V obou případech figuroval také Komarovskij.

Foto: Policie ČR

Přepadení ve zlatnictví v Pařížské ulici - aktualizace

V první kauze měl postavení spolupracujícího obviněného, proti ostatním dostal mnohem mírnější, tříletý trest. V novém rozsudku mu soud trest o dva roky zpřísnil. Předtím se Komarovskij k činu rovněž přiznal a popsal role dalších obžalovaných. Ze zbývajících obžalovaných z Pařížské dostal Šemet 5,5 roku vězení. Soud všem mužům také vyměřil tresty vyhoštění ze země na dobu od pěti do deseti let.

Loupež v Široké ulici se odehrála podle stejného scénáře, jaký obžaloba popisuje v případu z Pařížské. Jen napadení prodavači tehdy byli dva, přičemž lupiči jednomu z prodavačů zlomili čelist.

BEZ KOMENTÁŘE: Soud projednával přepadení obchodu s hodinkamiVideo: Marek Bádal, Novinky

Policie už dříve uvedla, že za loupežemi stála skupina Vyborg, která je údajně řízena ze stejnojmenného města v petrohradské oblasti. Gang se specializuje na přepadání obchodů se šperky, tvoří ho hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Reklama

Související články

Výběr článků