Hlavní obsah

V Jeseníkách přibylo úrazů, záchranáři se zapotili

20. 2. 2020, 19:49
Právo, Petr Marek

Devět zásahů během pouhých tří hodin zaznamenali ve čtvrtek po poledni členové Horské služby (HS) Jeseníky jen na sjezdovkách na Červenohorském sedle. Nárůst pak během odpoledne hlásily i další stanice jesenické HS.

Foto: Horská služba

Ilustrační foto

Článek

„Projevil se masivní příjezd návštěvníků pohoří před prodlouženým víkendem na začátku jarních prázdnin Jihomoravského kraje. Na sjezdovkách leží sníh, vše láká k zimním sportům a naši záchranáři pomalu nestačili svážet zraněné na stanici,“ popsal čtvrteční odpoledne náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller.

Všechny úrazy se přihodily na sjezdovkách, mimo skiareály záchranáři nezasahovali. „V jednom z případů došlo při pádu k podezření na úraz páteře, takže k nám zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby. Ostatní úrazy jsme ošetřili sami a vážnější předali posádkám sanitních vozů,“ konstatoval Kaller.

Sjezdové tratě jsou podle něj doslova přeplněné a vypadá to, že mnoho jejich návštěvníků vytáhlo lyže letos poprvé. „Dá se říci, že valná většina úrazů, a většinou šlo o poranění kloubů, byla zaviněna přeceněním schopností zraněných lyžařů. Takové riskování po delší přestávce pochopitelně vede ke zvýšené možnosti úrazu,“ podotkl záchranář a dodal, že lyžaři by k sobě s ohledem na jejich počet měli být i ohleduplní.

Reklama

Výběr článků