Hlavní obsah

Ústavní soud odmítl stížnost Roztočila odsouzeného na 13 let za vraždu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Rostislava Roztočila, jenž dostal trest 13 let vězení za vraždu egyptského studenta v roce 1975. Zprávu zveřejnil Nejvyšší soud. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová ji nepotvrdila, protože nemá doklad o doručení rozhodnutí všem účastníkům řízení.

Článek

Roztočil zřejmě žije v Německu. Před pěti lety se svým spoluvězněm utekl z věznice v Plzni na Borech.

Nejvyšší soud už v roce 2008 odmítl Roztočilovo dovolání. Nyní má podle mluvčího Petra Knötiga na stole usnesení Ústavního soudu, které všechna starší rozhodnutí v Roztočilově kauze potvrzuje.

"Ústavní soud ve svém usnesení uvedl, že všechny obecné soudy, tedy i Nejvyšší soud, dostály všem ústavním požadavkům kladeným na dokazování v trestním řízení. Úvahy soudů se zakládají na racionální argumentaci a jsou v souladu s principem nezávislého soudního rozhodování," citoval z usnesení Knötig.

Ústavní soudci odmítli také návrh na zrušení ustanovení trestního řádu, podle kterého se všechny písemnosti určené pro obviněného v řízení proti uprchlému doručují pouze obhájci.

Byl dvakrát uznán vinným z vraždy

Pelcová bez dalších podrobností potvrdila, že usnesení bylo vydáno. "Rozhodnutí bylo odesláno advokátce pana Roztočila a nyní čekáme na potvrzení o jeho doručení," uvedla Pelcová.

České soudy Roztočila uznaly již dvakrát vinným z vraždy. Taxikář Roztočil se prý v roce 1975 dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného muže nalezla policie až o půl roku později.

Roztočil vinu popírá. Emigroval do Rakouska, později žil v Německu. Za vraždu byl nejprve v roce 1985 odsouzen v nepřítomnosti. Soudy mu uložily výjimečný trest. Do vězení však nenastoupil a po roce 1989 několikrát beztrestně navštívil Česko. Policisté jej zadrželi až v roce 2000. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou a vrátil se do Německa.

Německé úřady v roce 2006 Roztočila vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za svůj útěk a začne nový proces. V něm však soudy muže znovu uznaly vinným. Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl. Podle médií znovu žil v Německu.

Loni v březnu Německo údajně odmítlo vydat Roztočila do Česka. Tamní úřady to odůvodnily tím, že se Roztočil trvale zdržuje v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin, a je plně integrován do sociálních a společenských struktur. Zbytek trestu si Roztočil může teoreticky odpykat jak v Česku, tak v Německu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám