Hlavní obsah

Ukrajinkám naslibovali práci v pohostinství, vydělávaly si ale prostitucí

13. 1. 2014, 11:42 – Brno
Právo, Petr Kozelka

Celkem 15 ukrajinských žen a dívek mělo přicestovat do České republiky s vidinou práce v pohostinství, konzervárně nebo čistírně. Po příjezdu ale měly skončit v jednom z nočních podniků na Znojemsku, kde musely prodávat svá těla a většinu zisku odevzdávat. Tvrdí to státní zástupkyně Iveta Eichlerová, která obžalovala čtyři lidi z obchodování s lidmi.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Vpředu František Šedivý a Jitka Michalčíková, vzadu Vasyl Petryna, advokát Pavel Holub a Olga Petryna.

Článek

Naháněčem na Ukrajině, který sliboval práci, byl podle obžaloby Vasyl Mykolajevič Petryna. „Na různých místech Ukrajiny lákal ženy pod slibem práce číšnice, barmanky, pracovnice v konzervárně nebo čistírně, pak vyřídil potřebné dokumenty a dopravu do Brna,“ uvedla žalobkyně.

V Brně měl na ženy čekat invalidní důchodce František Šedivý, který je měl dopravit do podniku s názvem Sankt Pauli. Tam jim společně s údajnými majitelkami nevěstince Olgou Petrynou a Jitkou Michalčíkovou sdělil, že si musí odpracovat náklady na cestu do Česka.

Nikomu jsem nic neudělal, nikoho jsem nikam nenalákal, násilím nedržel, celé je to vykonstruované.
obžalovaný Šedivý

„Vyčíslili jim údajný dluh od 500 do 1300 eur a poté ženy nutili tento dluh odpracovat poskytováním sexuálních služeb za úplatu s tím, že na Ukrajinu se mohou vrátit až po splacení dluhu. Na ženy křičeli, využili jejich neznalosti českého jazyka, místních poměrů k jejich izolaci v nočním klubu a hrozili jim, že v případě útěku na Ukrajinu se s nimi Vasyl Petryna krutě vypořádá,“ dodala Eichlerová.

Vyšetřování trvalo osm let 

Případ z let 2003–2005 se kvůli zdlouhavému vyšetřování dostal před soud až po osmi letech. Petryna, který měl za každou získanou dívku dostat 300 až 1500 eur, mezitím z Ukrajiny uprchl a v Česku dostal politický azyl. On i jeho údajní komplici před soudem vinu sborově popřeli.

„Ty ženy byly na Ukrajině zastrašeny, aby vypovídaly proti nám,“ hájil se Petryna. „Nikomu jsem nic neudělal, nikoho jsem nikam nenalákal, násilím nedržel, celé je to vykonstruované, nevím pro koho, ani proč,“ dušoval se Šedivý.

„V České republice jsem byla jen proto, aby děcka doma mohla vystudovat vysokou školu, posílala jsem jim peníze, nic špatného jsem neudělala,“ tvrdila Petryna. „Je to lež,“ dodala Michalčíková.

Výslechy mohou být nepoužitelné

Podle informací Práva byla víza pro ženy vyřizována na konzulátu ve Lvově. Případ rozkryli agenti ÚOOZ, kteří se zajímali o to, jak se Ukrajinky do Čech dostávají.

Senátu v čele s Jaroslavou Bartošovou může vrásky na čele přidělat i to, že výslechy údajných prostitutek provedené na Ukrajině mohou být nepoužitelné pro zdejší proces. „Na Ukrajině je prostituce zakázána, takže jednoduše mohly tvrdit, že k ní byly nuceny, i když věděly, že sem jedou pracovat do nočních klubů,“ dodal zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Konec případu je zatím v nedohlednu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků