Hlavní obsah

Soud v Rittigově kauze propustil Kmetě, Janků i Michala

22. 3. 2014, 9:18 • Aktualizováno 22. 3. 2014, 11:49

Obvodní soud pro Prahu 5 v sobotu dopoledne propustil na svobodu obchodního partnera lobbisty Iva Rittiga Petera Kmetě, někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků i advokáta Davida Michala. Trojice je společně s lobbistou Ivem Rittigem a advokátem Markem Stubleyem obviněna z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Foto: Petr Horník, Právo

Peter Kmeť

Článek

„Jsem moc rád, že soud takto rozhodl. Řekl bych, že to, čeho jsem byl svědkem, byla bezbřehá libovůle státního zástupce. Je to pro mě velká deziluze, kam až může u nás státní zástupce zajít,” řekl při odchodu z areálu soudu Janků.

„Že bych utíkal do zahraničí, je absolutní nesmysl. Já jsem obviněn už od 16. října loňského roku a od té doby se nic nezměnilo. Nikdy jsem se nepokusil to šetření mařit, nebo se mu vyhýbat. Jsem rád, že justice funguje,” dodal.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Podnikatel Jan Janků opouští Obvodní soud

„Jsem rád, že tu existují nezávislé soudy. Soud rozhodl jediným možným způsobem, protože ten návrh státního zástupce tak, jak byl podán, byl podle mého názoru projevem absolutní zvůle a nerespektování rozhodnutí Městského soudu ze čtvrtka tohoto týdne,” řekl po svém propuštění advokát David Michal.

Podle názoru Michala státní zástupce zcela nelogicky navrhoval uvalení ještě přísnějšího institutu než zabavení cestovních dokladů. I on prohlašuje obavu z útěku všech obviněných do zahraničí za absolutní nesmysl. Jejich cestovní doklady totiž podle něj stále ještě leží na soudu pro Prahu 5. Proto se domnívá, že jejich zadržení bylo zcela nezákonné.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Advokát David Michal opouští Obvodní soud pro Prahu 5, který v sobotu rozhodoval o jeho vzetí do vazby.

„Pan státní zástupce udělal fatální chybu. Podle mého názoru se ve čtvrtek seznámil jen s tou skutečností, že to usnesení soudu bylo vydáno, ale nepřečetl si jeho odůvodnění. Kdyby si ho totiž přečetl, tak by nikdy v životě nemohl přistoupit k tomu, aby nás zadržoval a podával návrh na uvalení vazby,” podotkl Michal.

Kmeť odešel od soudu beze slov, nastoupil do auta a odjel.

Dozorující státní zástupce Adam Borgula v reakci na propuštění obviněných Právu řekl: „Od počátku trestního stíhání shledávám důvody vazby a ty byly moderovány opatřením Obvodního soudu pro Prahu 5 spočívajícím v zákazu vycestování. Vzhledem k tomu, že toto omezení bylo zrušeno, tak ten důvod vazby přetrvává. Vedeme dál vyšetřování proti obviněným a v případě, že se vyskytnou nové skutečnosti, které by odůvodňovaly nějakou obavu z naplnění vazebního důvodu, tak bychom podávali další návrh na vzetí do vazby, ale v tuto chvíli musím respektovat rozhodnutí obvodního soudu pro prahu 5, který se s mým návrhem neztotožnil.”

Už v pátek soud zamítl návrhy na vazbu pro Rittiga i Stubleyho. Osvobozený Rittig řekl, že zatím neví, zda z republiky odcestuje. Jeho právník Vlastimil Rampula doplnil, že obvodní soud označil návrh na vazbu za obcházení zákona. [celá zpráva]

Lobbista Ivo Rittig odchází od obvodního souduVideo: Novinky

Podle žalobce Adama Borguly ale existuje obava, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Zákaz vycestovat uložil Obvodní soud pro Prahu 5 obviněným v únoru. Cestovní doklady jim odňal na návrh žalobce, který měl tehdy za to, že vazbu lze v tomto případě nahradit alternativním opatřením. Obvinění si však proti zákazu úspěšně podali stížnost k pražskému městskému soudu, jenž rozhodnutí zrušil jako nezákonné a nedůvodné.

Haléře putovaly k Rittigovi

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Reklama

Výběr článků