Hlavní obsah

Soud uložil obviněným v kauze Savoy peněžité tresty

9. 7. 2009, 14:28 – Praha • Aktualizováno 9. 7. 2009, 14:48

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil v takzvané kauze Savoy bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi peněžitý trest 100 000 korun a bývalému policistovi Jiřímu Dvořákovi 40 000 korun. Oba se údajně podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) před loňskou volbou prezidenta.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Hotel Savoy

Článek

Soud rozhodl o pokutách trestním příkazem, rozhodnutí je nepravomocné. Mužům stále hrozí až pětileté tresty vězení.  Ve čtvrtek to řekl Dvořákův advokát Bronislav Šerák. 

Soud podle Šeráka rozhodl již 16. června, advokát si ale trestní příkaz vyzvedl až ve čtvrtek. Obvodní soud muže uznal vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Rozhodnutí je nepravomocné a lze proti němu podat takzvaný odpor. Soud by pak musel nařídit hlavní líčení. Každému hrozí až pětiletý trest vězení.

Šerák řekl, že přestože je uložený trest mírný, jeho klient odpor podá. "Zcela jednoznačně bude podán odpor, protože klient se necítí vinen a doufá, že v rámci hlavního líčení prokáže svou nevinu," uvedl Šerák s tím, že Dvořák si není vědom jakéhokoli porušení zákona.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků