Hlavní obsah

Soud potvrdil obchodníkovi s LTO šestiletý trest

18. 1. 2005, 11:21 – OLOMOUC
Právo, Novinky, Petr Marek

Olomoucký vrchní soud v úterý potvrdil šestiletý trest Petru Hanákovi obžalovanému za daňové úniky dosahující až 100 miliónů korun. Podle obžaloby se muž zapletl do machinací s lehkými topnými oleji (LTO). Poté se deset let skrýval na Ukrajině.

Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Baťův mrakodrap.

Článek

Hanák v době od 12. října do 31. prosince 1993 jako soukromý podnikatel nakoupil u dvou společností celkem 9056,9 tuny LTO, ze kterého nejméně 9054,55 tuny bezprostředně poté rovněž v Ostravě prodal jako motorovou naftu v jiné sazbě daně z přidané hodnoty.

Příslušnou daň z tohoto prodeje ale neodvedl a způsobil tak státu daňový únik ve výši 96,16 miliónu korun. U vrchního soudu však stejně jako u krajského soudu vinu odmítl. Hájil se tím, že mu nebyl prokázán přímý úmysl.

Podnikatelé prý využili jeho naivity a obchody uskutečnili jeho jménem poté, co jednomu z nich, z vděčnosti, že mu pomohl z finanční tísně, v níž se tehdy nacházel, podepsal "prázdné papíry" a později i "nějaké" dokumenty. Pak jej údajně vyvezli na Ukrajinu, kde se ho, jak tvrdil, pokusili jako nepohodlného svědka odstranit najatým vrahem.

Výmluvy na nevědomost mu nepomohly

"Nikdy jsem vědomě ve svých obchodech nejednal v rozporu se zákonem. Jen mě využili. Strávil jsem nuceně deset let na Ukrajině. Několikrát jsem se marně pokusil o návrat domů. Žil jsem tam v takových podmínkách, že už to bylo pro mě trestem. Navíc tam po mě zůstalo zcela samo pětileté dítě," uvedl u VS Hanák, který byl zadržen v roce 2003 s falešným pasem na letišti v Kyjevě, odkud byl následně dopraven do ČR.

VS však jeho "dojemnou" obhajobu neakceptoval, byť připustil, že Hanák byl pouze článkem organizované skupiny. "Byl vybrán jako naivní osoba, která potřebovala peníze, a která vystupovala jako ústřední článek řetězce.

Podstatné zisky však pravděpodobně inkasovali jiní. Zkrácení daně ale svým jednáním způsobil právě on," řekl ve zdůvodnění svého rozhodnutí předseda senátu olomouckého VS Vladimír Štefan s tím, že Hanák si musel být vědom všech okolností.

"Jeho podpisy, jak potvrdily grafologické posudky, byly na všech podstatných dokladech. Z účtů pak vybíral peníze a předával je dál. Z důkazů je zcela zřejmé, že do skutkového děje aktívně vstupoval a proto je pachatelem," vysvětlil Štefan.

Poté dodal, že s ohledem na vysokou škodu jde o trestný čin mimořádně společensky nebezpečný, za který Hanákovi hrozilo až dvanáctileté vězení. "Trest odpovídá roli obžalovaného v této trestné činnosti, která nebyla dominantní. V opačném případě by musel vyfasovat minimálně osm a půl roku," zdůraznil Štefan.

Reklama

Související témata:

Související články

LTO: Langer pohrozil policii a vnitru

30. 9. 2004, 18:03

Opoziční ODS je rozhodnuta přenést spory o bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na parlamentní půdu v případě, že nebude spokojena...

Výběr článků