Hlavní obsah

Soud podruhé osvobodil policisty viněné z vynucování přiznání. Nejsou důkazy

17. 12. 2015, 20:20 – Praha
Právo, Jakub Troníček

Obvodní soud pro Prahu 8 v pondělí nepravomocně osvobodil dva pražské kriminalisty, kteří byli obviněni z vynucování si přiznání. Podle státního zástupce dotlačili Pavel Burian a Alexandr Valina bitím a psychickým nátlakem pětašedesátiletého muže k doznání trestných činů, které ve skutečnosti nespáchal.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Soud ale obžalobu obou policistů smetl s tím, že není podpořena žádnými důkazy. Poškozený muž totiž ještě před začátkem soudu zemřel, a nebylo tak možné jeho svědectví ověřit.

„V jeho výpovědi z přípravného řízení byly rozpory, které tak zůstávají nevyjasněny,“ vysvětlil soudce Miroslav Rákosník osvobozující verdikt. Připomněl také zásadu, podle které soudy musí v pochybnostech rozhodovat ve prospěch obviněného.

Ukázal na synovce, nakonec se přiznal

Státní zástupce Michal Muravský se na místě proti verdiktu odvolal. Podle něj oba policisté (35 a 36) zneužili své pravomoci a na dnes již zemřelého pana Emanuela neúměrně tlačili.

„Prožité trauma mu velmi ztížilo poslední měsíce života,“ řekl pak na adresu poškozeného žalobce, který pro Buriana s Valinou požadoval nepodmíněné tresty. Oběma policistům, kteří jsou dočasně zproštěni výkonu služby, hrozilo až deset let.

Příběh začal v roce 2012, kdy 65letý muž přišel na služebnu policie sdělit, že hledaným pachatelem série ozbrojených loupeží v pražských barech a čerpacích stanicích by mohl být jeho synovec.

Měl s ním vážné spory a pár dní předtím i ostrou hádku kvůli penězům. Podobizna pachatele ale seděla podle policistů i přímo na pana Emanuela, který se pak skutečně ke všemu přiznal.

Soud nenašel důkazy

„Činili na něj psychický a fyzický nátlak, když ho za ruku připoutali k lavici, vyhrožovali mu vzetím do vazby, kdy mu popisovali, jaké násilí tam vůči němu bude užito, jeden z obžalovaných po dotazu, zda ví, co dělalo gestapo, jej udeřil koženými rukavicemi přes obličej a druhý jej bil dlaněmi přes uši a pěstí do obličeje,“ uvádí k tomu obžaloba.

Soud ale konstatoval, že pro takové tvrzení neexistuje žádný důkaz.

Podle policistů muž přiznání učinil dobrovolně. Pravý pachatel (nešlo ani o mužova synovce – pozn. red.) byl odsouzen letos v lednu na 4,5 roku vězení. Oba policisté byli obviněni poté, co se na Generální inspekci bezpečnostních sborů obrátila manželka poškozeného.

Soud už přitom Buriana a Valina jednou se stejnou argumentací osvobodil, po odvolání státního zástupce mu ale spis vrátil nadřízený pražský městský soud k došetření.

V pondělí proto před senátem vypovídala právě manželka, její výslech ale podle soudu nic nového nepřinesl. Po odvolání státního zástupce se celou věcí bude zabývat pražský městský soud.

Reklama

Výběr článků