Hlavní obsah

Slovák zadržený v Praze čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku

21. 12. 2018, 11:40 • Aktualizováno 21. 12. 2018, 12:15

Muž ze Slovenska, v jehož pražském bytě policie objevila chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa, čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V pátek to uvedl dozorující státní zástupce Martin Bílý.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Z usnesení Ústavního soudu, u nějž si muž na stíhání i vazbu neúspěšně stěžoval, vyplývá, že obžalovaný konvertoval v roce 2015 k islámu a že na facebookovém profilu sdílel fotografie a příspěvky, které podle kriminalistů propagovaly terorismus. [celá zpráva]

Doma měl údajně nejen chemikálie k výrobě výbušniny s hromadným účinkem intenzity granátu, ale také videa k tomu, jak vyrobit bombu nebo jak výbušninu skrytě upevnit na těle a odpálit.

Bílý již dříve zveřejnil, že obviněný pětadvacetiletý Slovák žije dlouhodobě v Česku. Nyní doplnil, že obžalobou se bude zabývat pražský městský soud. Muž podle něj propagoval teroristické organizace Islámský stát a Kavkazský emirát.

Muž tvrdí, že má zálibu v pyrotechnice a že si chtěl pouze vyrobit rachejtle na oslavu Nového roku. Tomu policie příliš nevěřila, protože muslimové Nový rok neslaví.

Obvodní soud pro Prahu 5 poslal obviněného koncem loňského roku do vazby. Podle státního zástupce vazba trvá i nadále. Stíhanému mladíkovi hrozí až 15 let vězení.

Reklama

Výběr článků