Hlavní obsah

Senior v Beskydech si na cirkulárce uřízl ruku

Trojanovice

Totální amputací pravé ruky muže (81) skončilo v pondělí dopoledne řezání dřeva na cirkulárce v Trojanovicích na Novojičínsku. Kvůli vážnému zranění ztratil senior velké množství krve, do nemocnice jej záchranáři předali ve velmi vážném stavu.

Foto: Aleš Fuksa, Novinky

Ilustrační foto

Článek

O zraněném muži se záchranáři dozvěděli díky telefonátu jeho manželky na tísňovou linku. Podle mluvčího záchranářů Lukáše Humpla utrpěl pacient úplnou amputaci pravé ruky v předloktí s velkou krevní ztrátou.

„Zasahující záchranářská posádka ihned zaškrtila končetinu turniketem, ošetřila poranění, zajistila periferní žilní vstup, zahájila infuzní terapii, poskytla tepelný komfort a postarala se o amputovanou část horní končetiny,“ popsal.

Lékař uvedl muže do umělého spánku, zajistil jeho dýchací cesty intubací a napojil jej na přístrojem řízené dýchání. „Zraněný byl letecky transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava, kde byl předán ve velmi vážném stavu,“ potvrdil Humpl.

Ten upozornil, že v případě amputace je nutné se postarat o zraněnou krvácející končetinu, účinně ji zaškrtit a sterilně zakrýt otevřenou ránu. Pro amputovanou část pak je nutné zajistit, pokud možno, čisté a chladné prostředí, aby nedošlo k jejímu poškození.

„Teplota chlazení by neměla být nižší než čtyři stupně Celsia,“ poukázal s tím, že ideální je použití dvou igelitových sáčků. V jednom je studená voda, do níž je vložen druhý sáček s amputovanou částí.

Výběr článků

Načítám