Hlavní obsah

Šéf pojišťovny měl krýt podvody lékaře. Když se dozvěděl, že je vinen, zkolaboval

14. 8. 2020, 9:39 – Plzeň • Aktualizováno 14. 8. 2020, 9:57
Právo, Patrik Biskup

Do komplikované situace se dostal předseda senátu Krajského soudu v Plzni Martin Kantor v konečné fázi případu bývalého ředitele regionální pobočky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Josefa Cibulky (65), který měl podle obžaloby krýt lékaře vykazujícího fiktivní úkony a nechat si za to štědře platit.

BEZ KOMENTÁŘE: Ředitel zdravotní pojišťovny u souduVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

Soudce totiž s ohledem na obsáhlý výčet skutků, který je součástí výroku rozsudku, rozdělil jeho vyhlašování do dvou dnů. Ve středu Cibulku uznal vinným a další den, kdy se měl obžalovaný dozvědět mimo jiné i výši trestu, už ale k soudu nedorazil s tím, že podle jeho obhájce byl kvůli náhlé zdravotní indispozici hospitalizován v nemocnici. A jelikož nedal souhlas, aby mohl být rozsudek dovyhlášen v jeho nepřítomnosti, muselo být jednání odročeno na neurčito.

Problém je ale v tom, že Kantor u plzeňského soudu dnešním dnem končí, a případ by tak měl dostat jiný soudce k novému projednání a rozhodnutí. Jde přitom o velmi rozsáhlou kauzu a spis musel Kantor studovat několik měsíců.

Podle státní zástupkyně předal Cibulka soukromému chirurgovi Zbyšku Urbanovi osobní údaje části pojištěnců, u kterých pak lékař vykazoval od roku 2005 do roku 2012 fiktivní zdravotnické výkony. „Obžalovaný přislíbil lékaři, že kontrola jeho zdravotnického zařízení bude čistě formální,“ uvedla státní zástupkyně.

Podle obžaloby byly účtovány výkony celkem za desítky milionů korun, škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 55 milionů.

Lékař souzený za mnohamilionový tunel pojišťovny zemřel, jeho stíhání se zastaví

Urban za to podle svých slov Cibulku pravidelně uplácel, a to penězi, které mu nosil v obálce. Nejprve sto tisíc korun jednou za čtvrt roku a později už to byl každý měsíc dvojnásobek. Kromě toho mu osmkrát zaplatil luxusní dovolenou v řádu statisíců, daroval mu byt, zaplatil za něho výrobu kuchyně nebo manželské postele a také ho obdarovával lahvemi luxusního alkoholu.

Trestní stíhání Urbana soud později zastavil, protože v mezidobí zemřel. Cibulka vinu od začátku popíral. „O žádném švindlování jsem nic nevěděl. Od doktora Urbana jsem nepřijímal žádné obálky s penězi ani jiná majetková plnění,“ prohlásil Cibulka, který je bývalým policistou a pobočku pojišťovny vedl téměř dvacet let. Hájil se tím, že kontrolní činnost revizních lékařů nemohl ovlivňovat. „To šlo úplně mimo mě. Plán kontrol schvalovali na centrále v Praze,“ tvrdil Cibulka.

Lékař podle obžaloby vykazoval fiktivní úkony a luxusem uplácel šéfa pojišťovny

Přiznal jen to, že měl na sebe napsaný v katastru jeden Urbanův byt v Plzni. Prý ho o to Urban požádal údajně proto, že se měl rozvádět a nechtěl, aby byl byt součástí majetkového vyrovnání s manželkou. „Já ho nevyužíval, ani jsem od něj neměl klíče,“ vypověděl Cibulka.

Reklama

Výběr článků