Článek
O případu ve čtvrtek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej, tři obvinění podle něj v čele firem, které ovládali v letech 2018 až 2023, oklamali tři významné dodavatele elektroniky na trhu, včetně jednoho mobilního operátora.
O které společnosti se jednalo, policie neupřesnila. Podezřelí podle vyšetřovatelů vylákali od poškozených firem více než 400 tisíc kusů spotřební elektroniky, například mobily, sluchátka či notebooky, a šlo především o výrobky Apple.
„Obvinění měli tyto poškozené dodavatele uvést v omyl trikem, že odebraná elektronika bude jako benefit určena zaměstnancům ‚skupiny‘ ovládané jinou obchodní korporací. Podle našich závěrů však předmětné zboží do této ‚skupiny‘ nedodali a naopak jej prodali pod cenou, za kterou jej odebírali, dalším subjektům, přičemž své závazky již poškozeným dodavatelům neuhradili,“ zmínil Ibehej.
Podle kriminalistů trojice fungovala jako organizovaná skupina a škodu policisté spočítali na 4,1 miliardy korun.
„V rámci trestního řízení došlo k zajištění majetku v hodnotě cca 82 milionů. Trestní stíhání osob probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným tresty odnětí svobody až na 10 let,“ dodal mluvčí.

