Hlavní obsah

Místo aby přispěl na nájem, pokusil se přítelkyni ubodat. Soud mu potvrdil 8,5 roku

Čtyřicetiletý invalidní důchodce Tomáš Kovanda, který po hádce kvůli nájmu vrazil své přítelkyni nůž do zad, definitivně stráví za pokus o vraždu osm a půl roku ve vězení. Rozhodl o tom tento týden Vrchní soud v Praze, který zamítl Kovandovo odvolání. Červnový verdikt pražského městského soudu je tak pravomocný.

Tomáš Kovanda u pražského městského souduVideo: Novinky

Článek

„Ve věci bylo rozhodnuto tak, že Vrchní soud v Praze odvolání zamítl,“ uvedla na dotaz Novinek mluvčí vrchního soudu Kateřina Dostálová.

Žalobkyně původně navrhovala pro Kovandu desetiletý trest, poté, co obžalovaný u hlavního líčení prohlásil vinu – a mimo jiné tím i poškozenou ušetřil případně traumatizující výpovědi – navrhla ve finále právě osm a půl roku dlouhý trest. Obhajoba v závěrečné řeči žádala trest ještě o půl roku nebo rok kratší. To ale soudy odmítly.

Vzhledem k tomu, že je Kovanda ze Slovenska, po odpykání trestu bude na deset let vyhoštěn z ČR.

K incidentu došlo loni v říjnu v bytě v centru Prahy. Kovandova přítelkyně už po několikáté pozvedla téma nájmu, a že by obžalovaný měl na domácnost přispívat. A to nejen finančně, ale i v ní pomáhat. Do toho Kovanda navíc potřeboval peníze i pro další svou přítelkyni.

Vnitřní tlak a nastalou situaci se rozhodl řešit tak, že vzal v kuchyni nůž s 21 centimetrů dlouhou čepelí a své na břiše ležící partnerce ho vrazil do zad. Žena se pak přetočila, a když se Kovanda rozmáchl k druhé ráně, začala se aktivně bránit a odstrkovat mu ruku s nožem. Rána tak skončila v matraci. Ženě se pak podařilo Kovandovi nůž z ruky vyrazit.

Když si pak chtěla zavolat pomoc, Kovanda jí vzal mobilní telefon ze strachu, že by musel do vězení nebo do psychiatrické léčebny. Žena se proto pokusila o útěk, v tom jí ale Kovanda rovněž zamezil, když ji začal rdousit a škrtit páskem od županu.

Ženě se nakonec podařilo obžalovaného přesvědčit, aby pro ni zavolali záchranku. Kovanda následně z bytu utekl, a zatímco se záchranáři starali o pobodanou ženu, obžalovaný unikal policii. Ta ho dopadla po několika hodinách v Karlíně.

„Činu lituji. Je mi opravdu líto, co jsem způsobil poškozené,“ kál se při hlavním líčení obžalovaný.

Výběr článků

Načítám