Hlavní obsah

Metanol má další oběť, na otravu zemřel muž ze Žďárska

1. 3. 2014, 8:17 • Aktualizováno 1. 3. 2014, 9:13

Na následky otravy metanolem zemřel v pátek večer 58letý muž ze Žďárska. V sobotu to sdělil mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Roman Kratochvíl. Od září 2012 zemřelo v Česku na otravu metanolem už na padesát lidí, mnoho dalších skončilo v nemocnici.

Foto: Policie ČR

Kanystry se smrtícím alkoholem zajištěné při předchozích domovních prohlídkách

Článek

Podle informací ČTK pocházel otrávený muž z obce Moravec na Žďársku. "Pracoval v Dolní Rožínce v uranovém dolu, je proto v předčasném důchodu," řekl už dříve starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

Při vyšetřování případu policie zadržela sedmatřicetiletého muže ze Žďárska. Našla u něj více podezřelého alkoholu. Muž je obviněn pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Hrozí mu až osm let vězení. Podle policistů otrávený muž závadný alkohol pil u svého známého, jehož syn alkohol koupil v únoru od obviněného muže.

Zadržený uchovával alkohol v barelech

Zadržený muž podniká v zemědělství. Letos v únoru prodal nejméně ve dvou případech jedno balení s 15 lahvemi vodky s označením Likérky Drak jinému muži do provozovny v obci na Žďársku. "Právě tento alkohol poškozený konzumoval se svým známým, naposledy ještě v sobotu 22. února," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Při domovních prohlídkách v bytových a nebytových prostorách na dvou místech na Žďársku v místě trvalého a skutečného bydliště zadrženého muže kriminalisté zajistili velké množství podezřelého alkoholu uloženého v barelech a ve skleněných lahvích.

"Podařilo se nám zajistit 42 plastových kanystrů o objemu šesti litrů s obsahem vodky jemné a 660 skleněných lahví o obsahu 0,42 litru vodky jemné od výrobce Likérka Drak. O tomto alkoholu bylo přitom z veřejně přístupných zdrojů všeobecně známo, že se v jeho produkci objevovaly zdravotně závadné lihoviny," uvedl kriminalista Radek Uhlíř. Zajištěný alkohol bude podroben testům na zjištění obsahu závadného metanolu.

Už téměř padesát obětí na životech

"V průběhu dalšího vyšetřování se budeme snažit zjistit, jakým dalším osobám muž alkohol dodal, a tento podezřelý alkohol zajistit," doplnil Uhlíř.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka. Po otravách prokazatelně zemřelo 47 lidí, z toho devět loni.

Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků