Hlavní obsah

Inspekce obvinila dva policisty kvůli úmrtí zadrženého v Praze

7. 10. 2016, 14:42 – Praha

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva policisty kvůli úmrtí zadrženého muže z jara loňského roku. Na dotaz Novinek to v pátek řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Muž se tehdy v Praze pokusil utéct ze služebního auta, náhle však zkolaboval a zemřel.

BEZ KOMENTÁŘE: Archivní záběry z místa incidentuVideo: Novinky

 
Článek

„V souvislosti s úmrtím bylo zahájeno trestní stíhání dvou příslušníků Policie České republiky pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví s následkem smrti, v současné době probíhá vyšetřování,“ uvedla Sandorová.

Dozorující státní zástupce Michal Muravský doplnil, že obvinění padla v srpnu. Stíhán je podle něj velitel eskorty a zároveň zákroku. A to z obou trestných činů kvůli tomu, že nekonal. „Klade se mu za vinu, že nekoordinoval zákrok a nevelel, a proto tam došlo k takovému zákroku, k jakému došlo, kdy deset nebo jedenáct policistů pacifikovalo zadrženého,“ řekl Novinkám Muravský.

Oba policisté si podali proti obvinění stížnost.
Státní zástupce Michal Muravský

Druhým obviněným je zasahující policista, který podle inspekce již ležícího poškozeného několikrát udeřil obuškem. „Podle obvinění to neodpovídalo situaci, nebylo to přiměřené ani potřeba,“ konstatoval státní zástupce.

Policista však byl obviněn ze zneužití pravomoci, poněvadž nelze zjistit, které zranění bylo kým způsobeno. Tento příslušník se vyšetřovatelům k použití obušku přiznal ještě předtím, než mu bylo sděleno obvinění.

„Oba policisté si podali proti obvinění stížnost, o které zatím nebylo rozhodnuto,“ podotkl žalobce.

Obtěžoval matky

Incident se odehrál loni 13. dubna u pražského Kongresového centra. Policisté převáželi do policejní cely zadrženého 36letého muže. Ten se ale začal ve služebním voze vzpouzet a pokusil se o útěk. Služebnímu autu dokonce rozbil okno. [celá zpráva]

Policisté proti němu podle tehdejšího vyjádření policie zasáhli pomocí donucovacích prostředků. O chvíli později však muž zkolaboval a zůstal ležet na zemi. Zachránit se ho už nepodařilo. Přivolaný lékař na místě řekl, že šlo o náhlou příčinu smrti v podobě celkového selhání organismu. Pachatel byl zadržen kvůli výtržnostem na veřejnosti. Podle policie obtěžoval matky, ke kterým byl vulgární a snažil se je osahávat.

Při zákroku byl zraněn také jeden policista, kterého sanitka převezla se zraněním nohy do nemocnice.

Reklama

Výběr článků