Hlavní obsah

Dvacetiletý trest za přepadení s brokovnicí a samopaly platí, potvrdil Nejvyšší soud

21. 9. 2015, 16:26 – Brno

Za loupežné přepadení vozu bezpečnostní agentury s 33 milióny korun v Přemyslovicích na Prostějovsku si Ján Bakalár odpyká 22 let ve vězení. „Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS),” potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová. Bakalár je z tříčlenné skupiny jediný potrestaný. Komplice policie nedopadla. Nenašla ani peníze. Pachatelé na vůz stříleli samopaly a brokovnicí.

Lupiči na Prostějovsku ukradli z dodávky 30 miliónů, policie zahájila manévry. Záběry z února 2013Video: Jiří Růžička, Právo

 
Článek

Bakalár v dovolání požadoval, aby NS vrátil případ k novému projednání u Vrchního soudu v Olomouci.

Jeho obhájce v minulosti argumentoval tím, že podle provedených důkazů nelze s jistotou říct, kdo při přepadení na vůz s penězi střílel a jak měli tři pachatelé rozdělené role. Střelba prý mohla být excesem jednoho z nich.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Ján Bakalár se k přepadení odmítl vyjádřit a tvrdil, že je mu zle.

Podle pravomocného verdiktu by ale Bakalár nesl svůj díl zodpovědnosti i v případě, že by například pouze řídil vozidlo lupičů.

Bakalárova krev na místě činu

Pachatelé se podle rozsudku na loupežné přepadení důkladně připravili a měli s sebou několik zásobníků do samopalu. Na nábojích byla Bakalárova pachová stopa. Proti Bakalárovi svědčila také expertiza DNA ze stopy krve na místě činu.

Loupež se stala předloni v únoru na okraji Přemyslovic. Dva zaměstnanci firmy Loomis vezli peníze do bankomatů. Cestu jim zatarasilo auto, v němž jeli tři muži v kuklách. Když posádka na výzvu neotevřela automobil, začali do dodávky střílet. Posádka měla štěstí, že sklo střelbě odolalo.

BEZ KOMENTÁŘE: Jána Bakalára dopadl Útvar rychlého nasazeníVideo: Policie ČR

Vůz s penězi následně zacouval do vesnice, kde se maskovaným mužům podařilo dostat do auta, odzbrojit jeho posádku, násilím otevřít zavazadlový prostor a pak s penězi ujet. Bakalár se zranil při překládání peněz do auta lupičů.

Může podat ústavní stížnost

Sedmkrát trestaného Bakalára z Moravičan na Šumpersku dopadli policisté v Praze zhruba rok po loupeži. V minulosti byl stíhán převážně za majetkovou a násilnou trestnou činnost. V roce 1990 dostal jedenáctiletý trest za pokus o vraždu policisty, ohrožoval ho zbraní při vloupání do obchodu na Šumpersku.

NS rozhodl o dovolání v srpnu bez veřejného jednání, výsledek zatím oficiálně nezveřejnil. Rozhodnutí musel nejprve prostřednictvím soudu prvního stupně poskytnout účastníkům řízení. Bakalár by teoreticky ještě mohl podat ústavní stížnost.

Reklama

Související články

Výběr článků