Hlavní obsah

Celníci poprvé našli mobilní čtečku platebních karet, měli ji Rumuni

21. 10. 2009, 12:52 • Aktualizováno 21. 10. 2009, 14:03
Právo, Miroslav Homola

Celní správě a dálniční policii se v úterý podařilo u motorestu Pávov na 111. kilometru D1 zadržet trojici Rumunů ve věku od 25 do 30 let, v jejichž voze se našlo speciální skimovací zařízení na četbu a výrobu falešných platebních karet. Jde o vůbec první mobilní zařízení tohoto druhu, které bylo na území ČR zachyceno. Celníci předali zařízení policii.

Článek

Zařízení elektronicky současně načítá kódovací pásek na platební kartě a zároveň pomocí ultratenkého mobilního telefonu a minikamery snímá zadávaný PIN kód na klávesnici, vysvětlil kriminalista Leoš Navrátil.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Čtečka nalezená ve voze Rumunů

"Údaje z mobilu jsou okamžitě vysílány obsluze počítače, která se pohybuje poblíž bankomatu, například v autě, a ta je pak i s načteným kódem z pásku odesílá jinam, kde v podstatě proběhne výroba falešné platební karty. Obvykle se k tomu používají jednoduché plastové kartičky podobné magnetovým hotelovým klíčům. Podvodníci pak většinou vybírají účty v bankomatech i na opačných stranách zeměkoule,“ uvedl Navrátil.

Zadržené čtecí zařízení bylo určeno pro bankomaty v Německu a odhalit se je podařilo i díky tomu, že členem skupiny, která akci připravovala, byl i celník z Německa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků