Hlavní obsah

Bývalý liberecký policejní ředitel stanul před soudem

19. 10. 2010, 9:05 – Liberec
Právo, Barbora Silná

Přednesením obžaloby pro sedm trestných činů začalo v úterý před libereckým okresním soudem hlavní líčení s bývalým libereckým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem.

Foto: Barbora Silná, Právo

Bývalý policejní ředitel Miroslav Dvořák stanul před soudem.

Článek

„Obžaloba je podána pro trestné činy přijímání úplatku, podvodu, porušení služebních povinností o stavu hospodaření a jmění a pro tři trestné činu zneužití pravomoci veřejného činitele,“ řekl Právu státní zástupce Adam Bašný z liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Spolu s ním obžaloval ještě tři bývalé policejní důstojníky ze zneužití pravomoci veřejného činitele a dvě civilní osoby z pomoci k přečinu zkreslování údajů. Zatímco bývalému vysoce postavenému policistovi hrozí až osm let vězení, jeho podřízeným může soud uložit v případě prokázání viny maximálně tříleté tresty a civilním osobám trest do dvou let vězení.

Spis má 4300 stran

Na vyšetřování případu pracovalo státní zastupitelství od února loňského roku, kdy byl bývalý policejní ředitel zadržen přímo ve svém pracovně a odveden v poutech k výslechu. Následně byli zadrženi i policejní důstojníci z kriminální a dopravní policie. „Vyšetřovací spis má asi 4300 stran,“ konstatoval Bašný.

Na činnost bývalých policistů se několik měsíců před jejich zatčením zaměřila Inspekce ministerstva vnitra. Ta monitorovala nejenom jejich pohyb, ale také telefonní hovory. Teprve po shromáždění potřebného materiálu rozhodli vyšetřovatelé o jejich zatčení. Okresní soud v Liberci vloni poslal obviněného exředitele do vazby. Z té byl po necelých třech měsících propuštěn.

Zavedl přísná pravidla, policisty často kontroloval

Miroslav Dvořák nastoupil na post libereckého okresního policejního ředitele na sklonku roku 2003 ze stejné pozice v České Lípě. Od samého začátku proslul tím, že zavedl přísná pravidla pro policisty, kterým například prováděl při odchodu z práce dechové zkoušky anebo jim nechal odstranit ze služeben kavalce.

Zároveň jim kontroloval ústrojovou kázeň. Při rekonstrukcích policejních služeben pak najal civilní zaměstnance pro policii, kteří prováděli všechny práce při opravách místo firem, které by byly vybrány na základě výběrového řízení.

Při jeho působení odešla řada policistů

Policisty také často v civilu kontroloval při nejrůznějších akcích. Po dobu jeho působení ve funkci odešla od liberecké policie celá řada lidí. Objevily se ale i informace, že se policejní exředitel velmi dobře orientoval v podsvětí.

V roce 2008 při výběrovém řízení na post náměstka krajského policejního ředitele v Ústí nad Labem, které nakonec získal bývalý semilský policejní ředitel a nynější liberecký krajský ředitel Milan Franko, neprošel Dvořák údajně bezpečnostními prověrkami.

Reklama

Související témata:

Výběr článků