Hlavní obsah

Byla rázná a hlučná, řekly kolegyně o sestře, která měla vraždit v Rumburku

25. 6. 2015, 12:09 – Ústí nad Labem

Zdravotní sestry ve čtvrtek u soudu svoji kolegyni Věru Marešovou, která čelí obžalobě z vraždy šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, označily za ráznou, dominantní a hlučnou. Kromě posledního případu smrti z loňského června si jiná podivná úmrtí nevybavují. V Ústí nad Labem u krajského soudu pokračuje hlavní líčení čtvrtý den. Obžalovaná, které hrozí doživotí, vinu odmítla.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu

Článek

U soudu vypovídaly kolegyně Marešové. Shodly se, že byla dominantní, profesionální, dost hlučná, což obžalovaná vysvětlovala nedoslýchavostí. Její přístup k pacientům byl prý spíše čistě pracovní, nijak vstřícný.

Pacientku s jaterním onemocněním 5. června 2014 večer předávala Marešové na jednotce intenzivní péče sestra Iva Uriková. „Řekla jsem jí, ať se mi o paní hezky postará,” řekla soudu žena, která o den později vytahovala z koše důkazní infuzní vaky, na základě prosby doktora Petra Vondráčka. Právě ten byl u smrti třiasedmdesátileté pacientky a na podivné úmrtí upozornil.

Tišicí léky ve skříňce

Zatímco dvě sestry potvrdily, že příkaz k likvidaci důkazů dal tehdejší primář interny Richard Bína, on sám to v úterý u soudu popřel. Konflikt s Marešovou měla jedna ze sester z dřívější doby kvůli podávání tišicích léků pacientům.

Ampuli tišicího léku dolsin objevily sestry při vyklízení osobních věcí ve skříňce Marešové. „Mohl mi ji tam někdo dát,” řekla první den hlavního líčení obžalovaná.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Za motivaci v případech obžaloba označila to, že si zdravotní sestra chtěla ulehčit v práci. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky. Znalce soud předvolává na polovinu srpna.

Reklama

Související články

Výběr článků