Hlavní obsah

Nejnebezpečnější křižovatky v Česku. Tady buďte obzvlášť opatrní

31. 8. 2021, 16:04
Komerční článekDataFriends s.r.o.

Prázdniny už patří minulosti, děti se vracejí do škol a ve větších městech houstne doprava. Začátek školního roku se tak pojí se zvýšenými nároky nejen na děti ale i na řidiče, kteří musí být v této době více obezřetní. Zajímá vás, kde je nutné si dát větší pozor, abyste předešli dopravní nehodě? Na nejrizikovější místa v Česku vás upozorní nový Portál nehod.

Foto: DataFriends s.r.o.

Nejnebezpečnější křižovatky v Česku. Tady buďte obzvlášť opatrní

Článek

Portál nehod mapuje místa, kde se na českých silnicích nejvíce bourá a kde by tedy měli řidiči dbát zvýšené opatrnosti zejména, pokud jimi pravidelně projíždí. Interaktivní mapa rizikových míst zobrazuje přehled rizikových míst podle počtu nehod za posledních 24 měsíců. Velmi jednoduše si na ní například dohledáte lokality, kterými jezdíte pravidelně a zjistíte, jestli se zde nestávají často dopravní nehody. Rizikové úseky pak lze filtrovat podle příčin, například vinou riskantního předjíždění nebo vysoké rychlosti. Při projíždění těmito místy by každý řidič měl být obzvlášť opatrný. Na interaktivní mapě rizikových míst se dají nalézt i místa s největší škodou při bouračkách nebo s největším množstvím vážných zranění (těžké zranění, smrt). Znalostí rizikových míst a větší opatrností, pokud jimi projíždíte, přispějete k větší bezpečnosti na silnicích.

Aktuální informace pro řidiče

„Informace na Portálu nehod průběžně aktualizujeme, tak aby nejen řidiči měli čerstvé informace. Věříme, že když budou řidiči vědět, kde se nejvíce bourá, kde dochází k nejfatálnějším nehodám, kde vznikají největší škody, budou na těchto úsecích opatrnější. Tím pádem budou české silnice pro nás všechny bezpečnější,“ říká Jan Chalas, ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod. „Kromě toho, že se dozvíte, kde se nejvíc bourá, zjistíte i nejčastější příčiny nehod včetně výše škod nebo závažnosti zranění. Přehledná mapa nabízí také seznam TOP 10 nejrizikovějších míst po jednotlivých krajích či okresech. Dohledat si zde můžete i konkrétní místo nehod na mapě,“ dodává Jan Chalas.

Foto: DataFriends s.r.o.

Na nejrizikovější místa v Česku vás upozorní nový Portál nehod.

Školáci patří mezi nejzranitelnější účastníky provozu

S návratem dětí do školních lavic se zvyšuje i riziko nehod. Malí školáci jsou stále myšlenkami u zážitků z prázdnin, mohu být zbrklí, neopatrní a neuvědomují si nebezpečí silničního provozu. Proto by měli být řidiči v okolí škol a přechodů pro chodce obzvláště opatrní a přizpůsobit tomu i rychlost. „Při řízení je třeba předvídat a brát v úvahu nenadálé situace, které se mohou objevit, jako je například dítě ve vozovce. Vysoká rychlost zkracuje čas na adekvátní reakci a následky pak mohou být fatální. Přehledný úsek, kterým pravidelně pojíždím, se může náhle změnit v krizovou situaci a rozdíl 10 km/h na tachometru pak může nevratně zasáhnout do života někoho jiného,“ uvádí Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která je s Besipem spoluautorem preventivní kampaně: „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“.

Místa častých nehod ve velkých městech České republiky

MěstoMísto častých nehodPočet nehodNejčastější příčina nehodCelková škoda
PrahaOblast kolem I. P. Pavlova - Sokolská120způsob jízdy7 793 500 Kč
Oblast kolem I. P. Pavlova -Legerova91způsob jízdy7 089 000 Kč
Křižovatka u Bulhara65způsob jízdy5 361 000 Kč
BrnoMimoúrovňová křižovatka poblíž OC Futurum25způsob jízdy2 188 000 Kč
OstravaKřižovatka Plzeňská a 28. října18způsob jízdy2 444 000 Kč
PlzeňKřižovatka Lochotínská poblíž Kaufland Plzeň-Roudná8způsob jízdy466 000 Kč
LiberecOkolí nám. Poštovní27rychlost2 058 500 Kč
OlomoucKřižovatky tř. Kosmonautů17způsob jízdy241 000 Kč
České BudějoviceKřižovatka Nádražní a Rudolfovská tř.15způsob jízdy2 177 000 Kč
Hradec KrálovéKřižovatka Gočárova třída a okruh17nedání přednosti1 723 200 Kč
Ústí nad LabemKřižovatka poblíž OC Forum44způsob jízdy995 200 Kč
PardubiceKřižovatka Na Drážce a Dašická19nedání přednosti2 655 500 Kč

Portál nehod (www.portalnehod.cz) vznikl za podpory Fondu zábrany škod a úzké spolupráce s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Autorem projektu je společnost DataFriends, která i portál provozuje.

Výběr článků