Hlavní obsah

Zakladatel církve Jedi si nesundal kapuci, tak ho vyhodili z obchodu

19. 9. 2009, 8:23 – Bangor
Novinky, Jakub Kynčl

Zakladatel tzv. církve Jedi inspirované Hvězdnými válkami Daniel Jones (23) se rozhodl obvinit obchodní řetězec Tesco z náboženské diskriminace. V jednom z jejich obchodů mu totiž přikázali opustit prostory supermarketu, protože měl na hlavě kapuci a vzhledem ke své víře si ji odmítl sundat.

Foto: Profimedia.cz

Jsme peskováni za svou víru, tvrdí zakladatel církve Jedi. Ilustrační foto

Článek

Daniel Jones je už mezi fanoušky Star Wars známý jako zakladatel tzv. církve Jedi (Church of Jediism) a nyní na sebe velmi zajímavým způsobem upozornil znovu. Tvrdí, že byl peskován za své přesvědčení zaměstnanci supermarketu v severovelšském městě Bangor.

K prazvláštní sektě inspirované sérií sci-fi filmů patří po celém světě neuvěřitelných 500 000 lidí. Jedním z přikázání církve je nutnost mít zakrytou hlavu na veřejných místech.

Odkazoval se na práva muslimů

Daniel Jones žijící v městečku Holyhead si nyní stěžuje, že ho zaměstnanci obchodního domu vyhodili z prostorů prodejny kvůli bezpečnostním obavám. Odmítal si totiž sundat kapuci na veřejném místě, což mu jeho víra neumožňuje. V příručce církve stojí doslova: "Jediové musí nosit kapuci na všech veřejných místech, kde se vyskytuje větší množství lidí."

Jones, který má církevní jméno Morda Hehol, uvedl pro deník Sun: "Jasně jsem jim řekl, že je to přikázání mého náboženství, ale oni se jen ušklíbli a znovu mi řekli, abych opustil obchod. Prošel jsem okolo jedné muslimky, která měla na hlavě šátek a to nikomu nevadilo. Právo nosit zakrytí hlavy by se mělo vztahovat na všechny."

S kapucí minou akční nabídky, smál se mluvčí

"Byla to jednoznačná diskriminace. Jsem opravdu naštvaný. S nikým by nemělo být jednáno podobně. Pokud se něco takového bude opakovat, doporučím členům naší církve, aby Tesco bojkotovali. Pocítí Sílu," výhrůžně pronesl mladý zakladatel církve.

Mluvčí společnosti celou věc okomentoval s úsměvem a s nadhledem: "Jediové jsou v našich obchodních domech vítáni. Přesto bychom je rádi požádali, aby si u nás sundávali kapuci. Obi-Wan Kenobi, Yoda i Luke Skywalker - ti všichni si mohli sundat kapuci, aniž by tím přešli k Temné straně. Pokud budou chodit Jediové v našich obchodech s kapucemi, tak minou mnoho našich speciálních nabídek."

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků