Hlavní obsah

Ponožky objevili už staří Římané, nosili je v antické Anglii do sandálů

29. 8. 2010, 12:54
Právo, pur

Ponožky do sandálů patří dnes mezi módní prohřešky, ale skutečnost, že byly takto nošeny již starými Římany byla pro historiky velice překvapivá. Nově nalezené vykopávky ze severu Anglie nyní odhalily, že ponožky tak mohly být součástí oblečení již na počátku letopočtu.

Foto: Profimedia.cz

Jestli ponožky do sandálů používali již staří Římané se ještě bude zkoumat, vše však nasvědčuje tomu, že ponožky pocházejí již z počátku našeho letopočtu.

Článek

Nové vykopávky na severu Anglie ukázaly, že už římští legionáři nebyli „in“: nosili do sandálů ponožky. Svědčí o tom stopy na nehtu ze sandálu nalezeném v nově odhalených ruinách v hrabství Severní Yorkshire. Jsou na něm vlákna, která naznačují, že římští vojáci tu zjevně nosili na nohou pleteninu typu ponožek.

Vědci nyní v laboratoři ověřují, zda je tento vědecký dohad pravdivý. O překvapivém objevu informoval koncem týdne The Daily Telegraph. Místem nálezu je dva tisíce let stará „průmyslová zástavba“, odkrytá při výkopech spojených s modernizací silnice A 1 mezi Dishforthem a Leemingem.

Naleziště, které mohlo být domovem legendární legie, vydalo také zbytky obilního mlýna zajišťujícího obživu pro vojáky, šatstvo, zbytky jídla, hroby a keramiku.

Římané používali ponožky kvůli zimě

Právě ve 14 hrobech se našly důkazy pro hypotézu o ponožkách. Vedoucí archeolog Blaise Vyner řekl: „Římany v ponožkách si člověk představuje jen těžko, ale já nepochybuji, že po nich sahali velmi rychle, sotva nastoupil podzim.“ Harry Mount v DT připomíná, že Římané z teplého jihu trpěli ve studené Anglii chladem. Vypovídají o tom i dopisy, které archeologové našli před 35 lety ve vojenském táboře Vindolanda jižně od takzvaného Hadriánova valu.

V nejznámějším z nich jeden prokřehlý voják psal o „ponožkách, dvou párech sandálů a dvojích spodkách“. Ponožky, sandály a spodky – bez nich by římská Británie nevydržela fungovat téměř půl tisíciletí až do roku 410 n. l, kdy Římané nakonec sbalili své věci a zamířili na jih do teplejších pásem, podotkl Mount.

Reklama

Výběr článků