Hlavní obsah

Běžce vyděsila v parku zakázaná obří ryba z opačného konce světa

8. 8. 2019, 6:25
Novinky, pal

Pro malajsijského běžce, který si v pondělí užíval ranní výklus v Tun Fuad Stephensově parku v Sabahu na ostrově Borneo, to musel být pořádný šok. V jezírku, které míjel, totiž plaval obrovský tvor. Že těžko mohl poznat, o co se jedná, je pochopitelné. Ryba totiž pocházela z druhého konce světa - z Jižní Ameriky - a její dovoz do Malajsie je zakázán.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Místní z vody v Tun Fuad Stephensově parku v Malajsii vytáhli arapaimu vážící 108 kilogramů a dlouhou 2,4 metru.Video: AP

 
Článek

Místní pak z jezírka vytáhli obří rybu vážící 108 kilogramů a dlouhou 2,4 metru. Jednalo se o arapaimu, tedy rybu pocházející z řeky Amazonky v Jižní Americe.

Profesor Institutu pro mořský výzkum na Borneu Muhammad Ali Syed Hussin prohlásil, že ryba, kterou místní objevili, byla už při výlovu mrtvá. „Arapaimy se v této oblasti nevyskytují. Předpokládám, že nějaký chovatel vypustil svého domácího mazlíčka, když mu příliš vyrostl,“ prohlásil.

„Jak stará ryba byla, můžeme jen odhadovat. Podle velikosti jí mohlo být zhruba 12 let. Proč uhynula, v tuto chvíli netušíme,“ dodal vědec.

Arapaimu nyní zkoumají v Institutu pro mořský výzkum v Borneu úředníci z Úřadu pro rybolov a vědci z univerzity v Sabahu, aby pitvou určili, proč pošla.

Arapaimy se do Malajsie dovážet přitom nesmí, protože by mohly poškodit tamní říční systém. Tato velká ryba z Amazonky se živí především jinými rybami, ale také ptáky a dalšími živočichy. Patří mezi největší sladkovodní ryby na světě. Dorůstá délky až přes 3 metry a dosahuje hmotnosti až 200 kg. Dokáže dýchat i vzdušný kyslík.

Foto: Profimedia.cz

Arapaima běžně žije v Amazonce

K této rybě se váže i jeden zajímavý světový rekord. V roce 2010 český rybář Jakub Vágner chytil arapaimu o délce 307 cm a váze 154 kg. Jedná se o vůbec nejdelší chycenou sladkovodní rybu na světě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků