Hlavní obsah

Windows 7 jsou pro Microsoft stále milionový byznys

6. 2. 2020, 13:02
Novinky, rim

V polovině ledna oficiálně skončila podpora operačního systému Windows 7, Microsoft tak běžným uživatelům přestal nabízet jakékoliv aktualizace a vylepšení. Za úplatu je ale možné získat updaty stále. Jak upozornil server The Verge, pro amerického softwarového giganta jde o milionový byznys.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podpora pro Windows 7 skončila 14. ledna. Běžní uživatelé od tohoto data již nemohou stahovat žádné další aktualizace, nejde přitom pouze o nejrůznější vylepšení, ale především bezpečnostní updaty.

Pokud tedy bude u sedmiček objevena nějaká bezpečnostní trhlina, uživatelé jsou vystaveni riziku zneužití počítačovými piráty. Přílišnou obranu nepředstavuje ani ten sebelepší antivirový program – viry sice zastavit dokáže, ale na děravý systém je krátký.

Vše výše uvedené se však týká pouze běžných uživatelů. Existují totiž počítačové systémy, pro jejichž chod je platforma Windows 7 nezbytná. U nich přechod na nějakou novější verzi systému není buď vůbec možný, nebo je finančně příliš nákladný. Typicky jde o stroje používané ve firemním sektoru.

Pro ně bude Microsoft nabízet aktualizace sedmiček až do roku 2023. Jak upozornil server KitGuru, zadarmo to ale nebude. Updaty navíc budou k dispozici pouze pro některé verze sedmiček – znovu je tedy nutné zdůraznit, že majitelé domácích licencí je nebudou moci instalovat.

Náhrada za Windows 7? Jde to i zadarmo

Prodloužení podpory místo nového počítače

A na kolik si tedy americký softwarový gigant dodatečné aktualizace cení? Majitelé Windows 7 Enterprise za aktualizační službu zaplatí 25 dolarů ročně (570 Kč). V případě Windows 7 Pro se pak cena vyšplhá za první rok na 50 dolarů, za druhý na 100 dolarů a za třetí na 200 dolarů. To je v přepočtu podle let 1140 Kč, 2280 Kč a 4560 Kč. Platí se přitom za každý počítač zvlášť.

Této nabídky například využilo sousední Německo, které pro počítače ve státní správě prodloužilo podporu o další rok. Dohromady za to spolková země podle serveru The Verge zaplatila 800 000 eur, což je v přepočtu více než 20 milionů korun.

Lze předpokládat, že stejnou taktiku zvolí i celá řada dalších organizací v různých koutech světa, nemusí jít přitom pouze o státní subjekty, ale klidně i o komerční firmy. Jednoduše proto, že s novější verzí Windows by museli kupovat zpravidla i novější počítače a upravovat své systémy. Pro Microsoft je tak obchod se záplatami bez nadsázky milionovým byznysem.

Aktualizace vyjdou naposledy. Windows 7 končí

Nepodporované systémy představují riziko

Bezpečnostní experti neustále upozorňují na to, že používat nepodporované operační systémy představuje velké bezpečnostní riziko. Neplatí to přitom pouze v případě sedmiček, ale také u starší verze Windows XP. Celá řada uživatelů nicméně na jejich doporučení nedbá.

Podle studie antivirové společnosti Kaspersky totiž systémy, pro které již nevycházejí žádné aktualizace, používá téměř polovina lidí. Problém se přitom netýká pouze běžných uživatelů, ale také firem.

„Přestože jsou k dispozici novější verze těchto operačních systémů, asi 41 procent spotřebitelů nadále používá buď nepodporované systémy, nebo ty, které brzy podporovány být přestanou, jako Windows XP nebo Windows 7,“ prohlásil Alexey Pankratov, jeden z manažerů společnosti Kaspersky.

Reklama

Související články

Výběr článků