Hlavní obsah

Silk Road 2.0 končí. Portál umožňující obchod s drogami a zbraněmi USA uzavřely

7. 11. 2014, 8:36

Americké úřady uzavřely nástupce internetového portálu Silk Road (Hedvábná stezka), na kterém bylo možné obchodovat s drogami, zbraněmi a dalším nezákonným zbožím. Jeho údajného provozovatele Blakea Benthalla úřady zatkly a obvinily ze spiknutí za účelem obchodu s drogami, praní špinavých peněž a dalších trestných činů.

Foto: Reuters

Portál Silk Road 2.0 je mimo provoz.

Článek

Šestadvacetiletý Benthall se podle prokuratury stal provozovatelem portálu v prosinci, tedy měsíc poté, co Silk Road 2.0 spustil jeho nejmenovaný společník. Benthallovi, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Defcon, nyní hrozí až doživotní vězení, píše agentura Reuters.

Původní Silk Road údajně provozoval Ross Ulbrich, známý pod přezdívkou Dread Pirate Roberts, kterého úřady loni také zadržely. Třicetiletý Ulbricht trvá na své nevině a v lednu ho čeká soudní proces.

Oba případy má na starosti manhattanský prokurátor Preet Bharara. "Jedno si ujasněme. Tato Hedvábná stezka, ať už má jakoukoli podobu, je cestou do vězení," uvedl prokurátor v prohlášení.

Portál Silk Road 2.0 umožnil anonymní nákupy drog a dalšího zboží více než 100 000 uživatelů z celého světa. Jako platidlo využíval populární internetovou měnu bitcoin. Hodnota obchodů na tomto portálu podle úřadů činila nejméně osm miliónů dolarů (zhruba 180 miliónů Kč) měsíčně. Úřady při vyšetřování využily tajného agenta, který pronikl mezi personál portálu.

Reklama

Výběr článků