Hlavní obsah

Podvodníci napadli prominentní účty na Twitteru

16. 7. 2020, 7:15

Neznámí podvodníci ve středu napadli twitterové účty technologických magnátů, politiků, celebrit a velkých společností v rámci bitcoinového podvodu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Napadení účtů není neobvyklou záležitostí, oslovené odborníky ale překvapil rozsah a koordinace incidentu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na napadených účtech se objevily falešné tweety nabízející, že pošlou 2000 USD (téměř 47 000 Kč) za každých 1000 USD zaslaných na anonymní bitcoinovou adresu. Mezi napadenými byli Barack Obama, Joe Biden, Mike Bloomberg, šéf Amazonu Jeff Bezos, spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, šéf Tesly Elon Musk, investor Warren Buffett, rapper Kanye West a jeho manželka Kim Kardashianová Westová či účty firem Uber a Apple.

Twitter vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že ví o bezpečnostním incidentu, který měl vliv na účty. Incident vyšetřuje a snaží se ho napravit. Brzy slíbil aktualizaci.

Důvod napadení nebyl okamžitě jasný, ale jeho rozsah a šíře naznačují, že nebyl omezen jen na jeden účet nebo službu. Některé z falešných zpráv byly rychle odstraněny, v některých případech se ale znovu objevily.

Zatím není jasné, zda se útok dotkl všech ověřených účtů. Pokud ano, mělo by to obrovský dopad na platformu a její uživatele. Mezi ověřenými uživateli jsou celebrity a novináři, ale také vlády či politici.

"Zdá se, že to je zatím největší napadení hlavní platformy sociálních médií," uvedl spoluzakladatel firmy pro kybernetickou bezpečnost CrowdStrike Dmitri Alperovitch. Bývalý ředitel firmy Area 1 Security Oren Falkowitz dodal, že je jasné, že firma toho nedělá dost, aby se sama chránila.

Veřejně dostupné záznamy blockchainu ukazují, že podvodníci již dostali kryptoměny za více než 100 000 dolarů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků