Hlavní obsah

Němečtí politici se nedohodli, zda připustí Huawei ke stavbě 5G sítě

7. 2. 2019, 7:57 – Berlín

Středeční porada ministrů spolkové vlády, která měla vyřešit otázku, zda se čínská firma Huawei může v Německu ucházet o budování mobilní sítě páté generace (5G), skončila bez konkrétních závěrů. Podle deníku Handelsblatt kabinet nadále váhá mezi jejím vyloučením ze stavby kritické infrastruktury, či naopak připuštěním pod podmínkou bezpečnostních záruk. Technologická společnost čelí obavám, že by čínská vláda mohla využívat její produkty ke špionáži.

Foto: Chris Wattie, Reuters

Logo Huawei

Článek

Huawei patří k předním poskytovatelům techniky pro stavbu 5G sítě, která má umožnit až stonásobně rychlejší přenos dat než síť 4G. Některé západní země, včetně Spojených států či Austrálie, ji však z účasti na budování kritické infrastruktury vyloučily. Podobný krok zvažuje i Evropská komise.

Před používáním softwaru a hardwaru Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Kabinet nenalezl společné stanovisko

Mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert řekl, že kabinet v této věci dosud nenalezl společné stanovisko. Ministr dopravy Andreas Scheuer, do jehož kompetencí digitální infrastruktura spadá, oznámil, že jednání bude pokračovat. Podle deníku Handelsblatt jde v debatě o to, zda bude stačit splnění bezpečnostních kritérií, certifikačních pravidel a také uzavření dohody o zákazu špionáže s Čínou, nebo zda bude Huawei kvůli potenciálním bezpečnostním rizikům ze stavby 5G sítí předem vyloučena.

Proti účasti čínské firmy na budování telekomunikační infrastruktury se vyslovily německé bezpečnostní úřady. Naopak Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) a telekomunikační společnosti se vyslovily pro to, aby čínská firma předem vyloučena nebyla. Kancléřka Angela Merkelová se kloní spíše ke druhému postoji, když v úterý řekla, že Německo bude požadovat „záruky“, že firma zpracovávaná data neodevzdá čínskému státu.

Dražba frekvencí pro 5G mobilní sítě v Německu proběhne koncem března. Podle expertů by neúčast Huawei zpozdila stavbu této sítě o jeden až dva roky.

Tři možné scénáře

Podle rakouského deníku Der Standard uvádějí znalci v oboru telekomunikací tři možné scénáře řešení: První, prosazovaný telekomunikačním gigantem Deutsche Telekom, předpokládá bezpečnostní certifikaci citlivých částí sítě dodaných firmou Huawei a odevzdání zdrojových kódů, druhý nepřipuštění čínské firmy k obzvláště citlivým částem páteřní sítě a třetí odstranění techniky Huawei z celé mobilní infrastruktury.

K poslednímu scénáři se ve středu odhodlal mobilní operátor Vodafone v Německu – do příštího roku se chce zbavit veškerých dílů od čínského výrobce ze své páteřní sítě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků