Hlavní obsah

Němec prolomil zabezpečení sítí mobilních telefonů

29. 12. 2009, 20:07

Německý počítačový expert zveřejnil na internetu detaily tajného kódu používaného při šifrování hovorů více než čtyř miliard uživatelů mobilních telefonů na světě. Karsten Nohl spolupracující s dalšími experty strávil pět měsíců tím, že se nabourával do algoritmu, jenž se používá k zakódování hovorů v síti GSM.

Článek

Prolomení zabezpečení může vést k možnosti špehovat soukromé hovory. Nohl řekl, že jeho práce dokazuje "neadekvátnost" zabezpečení hovorů v síti GSM.

Nohl tvrdí, že zveřejnil materiál, který nabourá algoritmus A5/1, který se používá již 22 let. Dospěl k tomu za použití výkonných grafických čipů nVidia a ATI.

"Člověk by přitom neměl být schopen ho dekódovat bez tajného klíče," upozornil Nohl. Signály by podle něj mohly být dekódovány v reálném čase, tedy přímo při telefonním hovoru, a to s vybavením v hodnotě přibližně 30 tisíc dolarů.

Již dříve bylo možné dekódovat GSM signály pro odposlouchávání hovorů, ale vybavení stálo "statisíce dolarů," tvrdí experti.

"Pokoušíme se lidi informovat o této rozšířené zranitelnosti," řekl Nohl BBC. "Doufáme, že bude vytvořen tlak a požadavky od zákazníků na lepší kódování," dodal odborník.

Zveřejnění nepokládá za ilegální

Podle Asociace GSM (GSMA), která zbůsob zašifrování hovorů navrhla a dohlíží na vývoj, je Nohlova studie ve Velké Británii a v mnoha dalších zemích "vysoce ilegální".

"Nebereme to na lehkou váhu," uvedla zároveň její mluvčí.

Nohl BBC sdělil, že postup dopředu konzultoval s právníky a věří, že jeho práce je "legální". Nezveřejnil nicméně odkaz, kde na webu tabulku klíčů umístil, místo toho jen uvedl, že je k dispozici prostřednictvím torrentu, systému sdílení souborů mezi jednotlivými uživateli internetu.

Současný systém zabezpečení hovorů v sítích GSM známý jako standard A5/1, je založen na 64-bitovém šifrování. Laicky řečeno: čím více bitů, tím složitější prolomení kódu. Nový standard založený na 128-bitovém šifrování se jmenuje A5/3 a byl uveden již v roce 2007. Na tento systém ale ve světě zatím přešla jen hrstka operátorů.128-bitové šifrování používají také modernější sítě 3G, které navíc disponují dalšími ochrannými prvky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků