Hlavní obsah

Apple zlevňuje nejnovější iPhony. Češi ale mají smůlu

22. 1. 2019, 9:09
Novinky, mif

Společnost Apple začala ve velkém zlevňovat nejnovější iPhony, které byly představeny loni na podzim. Tuzemští fanoušci nakousnutého jablka ale příliš důvodů k jásotu nemají, alespoň prozatím se plošné zlevňování týká výhradně čínského trhu, který je pro amerického počítačového giganta v současnosti nejdůležitější.

Apple iPhone XS a XS MaxVideo: archiv výrobce

 
Článek

Apple není zrovna v jednoduché situaci. Začátkem měsíce totiž musel tento technologický gigant po téměř 12 letech snížit odhad vývoje tržeb. Jedním z důvodů, který za neuspokojivým výsledkem stojí, je slabý odbyt nejnovější generace iPhonů.

Vedení společnosti proto nyní hledá cesty, jak zákazníky lépe motivovat ke koupi. A cenotvorba je patrně tím nejsilnějším argumentem, který by měl uživatele přilákat do obchodů s logem nakousnutého jablka.

Apple iPhone XR Video: archiv výrobce

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Zleva: iPhone XS a XS Max

Na Čínu se přitom Apple nezaměřil náhodou. Právě nejlidnatější země světa představuje pro podnik jedno z nejdůležitějších odbytišť. Je navíc vcelku možné, že pokud nový obchodní model zafunguje v Číně, vedení firmy nabídne levnější iPhony také ve zbytku světa.

Například iPhone XR zlevnil v Číně z původních 6999 jüanů (23 100 Kč) na 5799 jüanů, tedy v přepočtu na 19 100 Kč. Klidně i několik tisíc korun je možné ušetřit také při nákupu iPhonů XS a XS Max.

V Česku startují aktuálně ceny iPhonu XR na 22 490 Kč. Za nejlevnější provedení iPhonu XS pak případní zájemci zaplatí 29 990 Kč, verze XS Max vyjde na 32 990 Kč a více.

Co umí nové iPhony

Nové iPhony XS a XS Max nabízejí úhlopříčky 5,8 a 6,5 palce, iPhone XR má pak 6,1palcovou obrazovku. Proti loňské vlajkové lodi s římskou číslovkou deset v názvu citelně u všech novinek narostl výkon. Čip navíc podporuje strojové učení v reálném čase.

Foto: archív výrobce

Apple iPhone XS

Foto: archív výrobce

Nové iPhony XS a XS Max

To v praxi bude využito například pro nejrůznější hry v rozšířené realitě. Namíříte fotoaparát například na desku stolu a na displeji telefonu uvidíte virtuální předměty, které na ní budou ležet. Hrát tímto způsobem bude možné nejrůznější hry, a to i ve více lidech.

Vylepšení se u modelů XS a XS Max dočkaly také fotoaparáty, u těchto novinek jsou momentky pořizovány ve spolupráci se systémem umělé inteligence. Díky tomu dovede jablečný smartphone například sám poznat, že fotí v protisvětle, a složit snímek z několika expozic tak, aby vypadal co možná nejlépe a bylo v něm co nejvíce detailů. Na zadní straně je umístěna duální optika, přičemž každý senzor má rozlišení 12 megapixelů.

Více se o všech třech nových iPhonech dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Foto: archív výrobce

Apple iPhone XR

Foto: archív výrobce

Apple iPhone XR

Reklama

Související témata:

Výběr článků