Hlavní obsah

Itálie pokutovala Apple a Samsung kvůli zpomalování telefonů

25. 10. 2018, 12:45 – Řím

Itálie vyměřila společnostem Apple a Samsung miliónové pokuty za „plánované zastarávání“ chytrých telefonů. Americká firma Apple má zaplatit deset miliónů eur (přes 258 miliónů Kč) a jihokorejská firma Samsung pět miliónů eur. Oznámil to italský úřad pro hospodářskou soutěž.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační snímek.

Článek

„Společnosti Apple a Samsung předvedly nekalé obchodní praktiky,“ uvádí se v prohlášení úřadu. Aktualizace softwaru podle něho zpomalovaly výkon starších telefonů a spotřebitele se tak snažily přimět k nákupu nových přístrojů. Na jedné straně je motivovaly k aktualizaci operačního systému, na druhé ale zřetelně neuvedly, že nový software bude mít na telefony zvýšené nároky.

Společnost Samsung uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. Podle mluvčího podnik nevydal žádnou aktualizaci softwaru, která by výkon přístroje Galaxy Note 4 zpomalila.

Pokuta pro Apple je vyšší z toho důvodu, že firma svým zákazníkům nesdělila důležité informace týkající se baterií včetně té, jak prodloužit jejich životnost.

Apple loni v prosinci potvrdil, že výkon starších telefonů iPhone v některých případech omezuje. Tvrdil však, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie, napsal zpravodajský server BBC.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků