Hlavní obsah

Apple Watch jsou v obchodech. A zase se stály fronty

24. 4. 2015, 16:05
Novinky, mif

V pátek se ve vybraných zahraničních obchodech Applu začaly oficiálně prodávat první chytré hodinky tohoto výrobce. Pro novinku zvanou Watch si přišly stovky lidí. A stejně jako prakticky u všech novinek s logem nakousnutého jablka se opět čekaly fronty.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Fronta před obchodem Applu v Paříži

Článek

Na dvě stovky lidí čekaly před obchodem Applu v Berlíně a také v Paříži. Fanoušci nakousnutého jablka na nákupy vyrazili v pátek nejspíše i proto, že zástupci amerického počítačového giganta již dříve avizovali, že na prodejnách bude k dispozici jen omezené množství hodinek.

Apple totiž překvapil nebývalý zájem o novinku v rámci předobjednávek na internetu – více než dva milióny hodinek Watch byly rozebrány za méně než týden. Americký počítačový gigant se tak nyní bude snažit uspokojit nejdříve poptávku lidí přes oficiální e-shop. [celá zpráva]

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Fronta před obchodem Applu v Paříži

Zájem lidí nemírnil ani fakt, že novinka se neprodává za „lidovky“. Na americkém trhu začíná cena základního modelu Sport na 349 dolarech (cca 8800 Kč), zájemci o luxusní verzi „Edition" si však musí připravit nejméně 10 000 dolarů (přes 250 tisíc Kč).

Kvůli vysokému zájmu ale Apple nedokázal zatím potvrdit, kdy bude možné Watch zakoupit na dalších trzích – například v České republice. Nejspíše se ale novinky nedočkáme dříve, než budou nasyceny zahraniční trhy.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Japonsku začal prodej Apple WatchVideo: Reuters

Šikovný a stylový doplněk

Chytré hodinky od amerického počítačového gigantu umí bezdrátově komunikovat s iPhonem (podporovány jsou modely 5, 5c, 5S, 6 a 6 Plus) a do jisté míry suplovat jeho funkce. Je jimi možné ovládat hudební přehrávač či na nich nechat zobrazovat upozornění kalendáře, nové zprávy, a dokonce například i navigaci.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Apple Watch

Ovládat se přitom mohou pohodlně pomocí dotykového displeje, který podporuje stejná gesta jako iPhone nebo iPad. Chcete zvětšit fotku? Jednoduše stačí položit palec a ukazováček na dotykový panel a plynulým pohybem prstů od sebe snímek přiblížit.

Stejně jako nejrůznější fitness náramky hlídají chytré hodinky s logem nakousnutého jablka také zdravotní stav uživatele – mohou počítat kroky, spálené kalorie apod. A když se budete málo hýbat? Jednoduše vám řeknou, že je na čase s tím něco dělat.

Umí i telefonovat

Na rozdíl od většiny konkurenčních modelů lze s novinkou také telefonovat. Většina chytrých hodinek totiž zvládá pouze zobrazit příchozí hovor a uživatel vždy musí pro jeho uskutečnění vzít ro ruky chytrý telefon. Apple Watch však mají zabudovaný mikrofon i reproduktor, takže je přímo s nimi možné telefonovat podobně jako s bluetooth handsfree. Bez iPhonu v kapse se ale samozřejmě neobejdou, v něm je totiž vložena SIM karta.

Co umí chytré hodinky od AppluVideo: archív výrobce

Mikrofon zároveň slouží k zadávání hlasových povelů. Apple Watch totiž spolupracují také s virtuální asistentkou Siri, které je možné jednoduše zadávat nejrůznější úkoly, aby například nastavila budík, nebo jí klást otázky o počasí, letech či čemkoliv jiném.

Do chytrých hodinek od Applu je možné instalovat samozřejmě také aplikace. Vybírat je uživatel může prostřednictvím internetového obchodu v chytrém telefonu.

Nositelná elektronika = miliónový byznys

Americký elektronický gigant svými prvními hodinkami vstupuje na trh s nositelnou elektronikou, kde hlavní slovo prozatím měla konkurenční společnost Samsung.

Analytici předpovídají odvětví nositelné elektroniky zářnou budoucnost. Do roku 2020 trh podle nich vzroste desetinásobně na 100 miliónů zařízení.

Reklama

Související témata:

Výběr článků