Hlavní obsah

Google čelí v Británii hromadné žalobě. Shromažďoval údaje z iPhonů

30. 11. 2017, 10:22

Americká společnost Google čelí v Británii první hromadné žalobě. Je to kvůli neoprávněnému shromažďování informací a kvůli tomu, že Google u zhruba 5,4 miliónu lidí podle stěžovatelů obešel nastavení ochrany osobních údajů na přístrojích iPhone. Ve čtvrtek o tom informoval zpravodajský server BBC.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Logo Google na obchodě v Los Angeles

Článek

Žalující stranu vede bývalý ředitel poradenské společnosti pro spotřebitele Which? Richard Lloyd.

V případu jde o to, jak Google užívá cookies, tedy data uložená v počítači uživatele. Stížnost spočívá v tom, že Google v průběhu let 2011 a 2012 umístil na zařízení uživatelů s prohlížečem Safari cookies pro sledování reklam, které jsou ve výchozím nastavení blokovány. Problém se přitom dotýká mnoha zařízení, v případě Británie jde o uživatele telefonů iPhone.

Má prý přijet do Kalifornie

„Za celou dobu, co jsem pracoval pro spotřebitele, jsem neviděl zneužívání důvěry v tak obrovském rozsahu,” prohlásil Lloyd. Ten odhaduje, že každý stěžovatel by mohl dostat „pár set liber” (několik tisíc korun).

Google prý Lloydovi sdělil, že pokud chce proti firmě podniknout právní kroky, musí „přijet do Kalifornie”. „Je pro mě zklamáním, že se snaží schovávat za procedurální a jurisdikční záležitosti, místo aby zodpovídali za své činy,” řekl Lloyd.

Zástupci Googlu BBC řekli, že taková situace není pro firmu ničím novým a že v minulosti už se Google v podobných případech obhájil.

Slyšení u britského soudu se očekává na jaře příštího roku. Přestože pro hromadnou žalobu takového rozsahu v Británii neexistuje precedens, v USA ano. V obdobné kauze v roce 2012 tam Google přistoupil na to, že zaplatí rekordních 22,5 miliónu dolarů (485 miliónů korun). Mimosoudně se vypořádal s menším počtem britských spotřebitelů.

Reklama

Výběr článků