Hlavní obsah

ČTÚ loni vydělal o tři miliardy korun víc. Díky aukci kmitočtů

13. 3. 2017, 8:51

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) loni vydělal přes 3,6 miliardy korun, předloni to bylo 537 miliónů Kč. Kladné hospodaření zajistila zejména aukce mobilních kmitočtů a příjmy ze správy frekvencí. Závěrečný účet schválila rada ČTÚ, oznámil úřad v tiskové zprávě.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Český telekomunikační úřad

Článek

Úřad hospodařil s příjmy 4,372 miliardy Kč a výdaji 709 miliónů korun. Podstatnou část nedaňových příjmů tvoří příjmy z aukce kmitočtů 2,64 miliardy korun a příjmy z pronájmu rádiového spektra 1,12 miliardy.

ČTÚ loni dražil frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz pro rychlé mobilní sítě LTE. Aukce zbylých frekvencí z předchozí soutěže se zúčastnili všichni tři operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone.

Letošní hospodaření úřadu zřejmě vylepší další aukce. ČTÚ ji má vyhlásit na konci prvního čtvrtletí a týkat se bude frekvencí v pásmu 3,7 GHz pro sítě nové generace 5G.

ČTÚ v poslední době někteří politici vytýkali nečinnost v souvislosti s vysokou cenou mobilních dat a hovorů v Česku. Úřad by měl dostat větší pravomoci na ochranu spotřebitelů díky novele telekomunikačního zákona, kterou bude v dubnu projednávat poslanecká sněmovna. Mimo jiné se zvýší strop pro pokuty operátorům z 20 miliónů korun na desetinu jejich obratu.

Reklama

Výběr článků