Hlavní obsah

Čína úspěšně vyslala poslední satelit navigačního systému Pej-tou

23. 6. 2020, 10:15 – Peking

Čína v úterý vyslala úspěšně na oběžnou dráhu poslední satelit pro svůj navigační systém Pej-tou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž chce Peking být nezávislý na obdobném americkém systému GPS.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Model čínského satelitního systému

Článek

Vyslání družice na palubě rakety Dlouhý pochod-3B bylo vysíláno živě ze základny Si-čchang, hluboko v horách jihozápadní Číny, a to krátce před desátou hodinou místního času. Asi o půl hodiny později byl satelit umístěn na oběžnou dráhu a rozevřel své solární panely.

Původně chtěla Čína vyslat poslední satelit tohoto systému do vesmíru už 16. června. Start byl ale odložen kvůli technickým problémům.

Čína chce vypustit další satelit a dokončit vlastní GPS systém

Internet a PC

Satelit Pej-tou-3 je podle Reuters 35. a posledním patřícím k novému čínskému navigačnímu systému, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem deseti miliard dolarů. Nápad vyvinout Pej-tou se zrodil v 90. letech a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislá na systému GPS, který obsluhuje americké letectvo.

Peking tak začal na vlastním systému pracovat a první generace navigační sítě vznikla v roce 2000. Tehdy systém pokrýval jen území Číny. Druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní Čína doufá, že se všemi satelity Pej-tou brzy pokryje celou planetu.

Čínský vesmírný program se v posledních dvou desetiletích rychle vyvíjel, píše agentura. Tamní vláda podle ní vynakládá mnoho peněz na rozvoj nezávislých, technologicky vyspělých schopností a země dominuje v oblastech, jako je budování 5G sítí.

Reklama

Související témata:

Související články

Lákadla moderních GPS navigací

3. 8. 2017, 9:16

Satelitní navigace jsou rok od roku levnější. Jenže rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být bez nadsázky obrovské. Poradíme, na co dávat při výběru pozor.

Výběr článků