Hlavní obsah

Chraňte se před virem, který okradl klienty britské Tesco Bank. Zdarma

15. 11. 2016, 15:14
Novinky, Jan Potůček, eset.cz

Komerční článek - Dvacet tisíc klientů britské Tesco Bank přišlo začátkem listopadu o své úspory kvůli útoku bankovního malware Retefe. Zákeřný vir může představovat hrozbu i pro klienty českých bank. Antivirová společnost ESET proto vyvinula nástroj, který zdarma odhalí přítomnost tohoto malware a pomůže ho odstranit.

Foto: 123rf.com

Ilustrační fotografie

Článek

Podle aktivního monitoringu škodlivých kódů ESET Threat Intelligence je trojský kůň Refete, který je ve své aktuální podobě znám nejméně od února 2016, schopen nasměrovat své oběti na modifikované stránky internetového bankovnictví a získat od nich přihlašovací údaje k jejich bankovním účtům.

V některých případech se také pokusil přimět oběti k instalaci mobilní komponenty tohoto škodlivého kódu detekované společností ESET jako Android/Spy.Banker.EZ. Tato mobilní verze malware byla použita pro obcházení dvoufaktorové autentizace, která se běžně používá pro zajištění internetového bankovnictví.

Čeští internetoví uživatelé si nyní mohou zdarma zkontrolovat, zda jejich počítače nejsou nakaženy malware Retefe. Mohou tak učinit ručně nebo pomocí internetové stránky společnosti ESET Retefe checker, kde je ke stažení nástroj, který proskenuje jejich zařízení.

Šíří se jako příloha e-mailu

„Škodlivý kód JS/Retefe se obvykle šíří jako příloha e-mailu, která navozuje dojem objednávky, faktury nebo podobného dokumentu. Jakmile je stažena, nainstaluje do napadeného zařízení několik složek včetně anonymní možnosti využívání služby Tor a využije je k nakonfigurování proxy cíleného na webové stránky bank,“ popisuje Igor Hák, manažer interního vývoje společnosti ESET.

„Retefe rovněž přidává falešný certifikát bezpečnosti, který navozuje dojem, jako by byl vydán a ověřen známou certifikační autoritou Comodo. Pro běžného uživatele je velmi obtížné tento podvod odhalit,“ dodává.

Retefe se dostal do hledáčku bezpečnostních analytiků již dříve. Začátkem tohoto roku začal útočit na zákazníky bank ve Velké Británii a od té doby přidal mobilní komponenty a rozšířil seznam svých cílů. Mezi institucemi, na které se trojan Retefe zaměřuje, jsou velké banky v Británii, Švýcarsku (to je podle systému ESET LiveGrid nejvíce postiženou zemí) a Rakousku, ale také oblíbené internetové služby Facebook a PayPal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků