Hlavní obsah

Finanční poradna: Nenechte se nachytat aneb Na co si dát pozor při vyřizování půjčky on-line

5. 9. 2017, 6:19
Novinky, bab

Stále více lidí si vyřizuje půjčku přes internet. Ovšem spoléhat se na to, že dosáhnete na senzační úrok a další podmínky inzerované na internetu, se někdy nemusí vyplatit.Se sjednáním půjčky proto nespěchejte a rozhodně porovnejte více nabídek. Máte totiž 14 dní na rozmyšlenou.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Ve spolupráci s odborníky ze společnosti Tommy Stachi přinášíme pět tipů, jak si poradit s on-line vyřízením půjčky.

Pozor na poskytovatele, kteří neprověřují registry

Některé nabídky úvěru, které lze nalézt na internetu, lákají na poskytnutí půjčky bez registru. Nový zákon o spotřebitelském úvěru však nařizuje důkladně prověřit úvěruschopnost žadatele. Ač není konkrétně stanoveno, jak má být posouzena, jsou nabídky půjček bez registru podezřelé.

„Kdo se chlubí nabídkou úvěrů bez registru, často kredibilitu klienta vůbec neověřuje. Pro klienty to není bezpečné, protože je poskytovatel půjčky takto může předlužit,“ upozornil Robin Stránský ze společnosti Tommy Stachi.

Čísla ze srovnávačů jsou jen orientační

Lidé mají mnohdy přehnanou důvěru ve srovnávače. Srovnávače půjček na internetu jsou ale podle odborníků často jen „překupníky“. Nabízejí virtuální, na první pohled pěkná čísla, která se zpravidla liší od finální nabídky. Ve chvíli, kdy odešlete vyplněný formulář, vám totiž nikdo nemůže přesně říci, zda a kolik si můžete půjčit.

Vaše údaje nejdříve putují od srovnávače k poskytovateli a ten vás následně takzvaně oskóruje. Až poté dostanete konkrétní nabídku přímo pro vás, která se většinou bude lišit od vašich očekávání. Nečekejte, že bude tak výhodná, jak vypadala na internetu.

Porovnejte více nabídek

Zákon o spotřebitelském úvěru dává spotřebitelům dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou. To znamená, že jakmile dostane zájemce o půjčku konkrétní nabídku, poskytovatel úvěru mu během této lhůty garantuje nabídnuté parametry.

„Lidé by měli využívat této možnosti a vždy si porovnat konkrétní nabídku od více poskytovatelů, aby viděli smlouvu a měli tak přehled o všech podmínkách, jako je RPSN i případné sankce,“ doporučil Stránský. „Rozhodně nemá význam porovnávat čísla, která zájemci o půjčku nabídne internetový srovnávač, protože se jedná jen o obecné informace, které nelze brát jako konkrétní nabídku půjčky,“ dodal.

Prověřte si poskytovatele

Podmínky pro získání licence k poskytování či zprostředkování půjček dle nového zákona splnila jen malá část společností. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž klade na poskytovatele i zprostředkovatele nemalé nároky.

Trh půjček se tedy značně pročistil, ale i tak je dobré mít se na pozoru. Zvláště na internetu můžete narazit na mnohé firmy, jež třeba nezažádaly o licenci, ale svou liknavostí či svými podvodnými úmysly stále půjčky nabízejí.

Ověřit, zda jste narazili na licencovaného poskytovatele nebo zprostředkovatele lze na stránkách České národní banky. Pokud subjekt o licenci zažádal, znamená to, že splňuje přísná kritéria nového zákona a dohlíží na něj ČNB.

Dejte přednost transparentnosti

Internet umožňuje nejen rychlé sjednání úvěru, ale nabízí též možnost získat hned veškeré potřebné informace. Tedy v případě, že vám je druhá strana chce otevřeně dopředu poskytnout. A to by mělo být pro spotřebitele rozhodující.

Upřednostněte proto společnosti, které se snaží být transparentní. Ne každá má veškeré podmínky i smlouvy na webu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků