Hlavní obsah

Z budovy Sazky budou nové kanceláře. Místo demolice ji její vlastník recykluje

Jedna z ikonických kancelářských budov, někdejší sídlo loterijní společnosti Sazka v pražských Vysočanech, prochází zásadní přestavbou. Její vlastník, společnost KKCG miliardáře Karla Komárka, při ní zkouší, co půjde ze stavby zachránit a znovu použít. Cílem je recyklovat alespoň 85 procent všech materiálů.

Foto: KKCG Real Estate, Bez zdroje

Přestavba bývalého sídla společnosti Sazka začala v roce 2024.

Článek

„Záměrem je i opětovné použití v podobě nových materiálů. Když vybouráme beton a znovu ho tu uplatníme, je to podstata cirkulární ekonomiky,“ konstatoval Karel Fronk, ESG manažer KKCG Real Estate Group.

Budova z počátku 90. let prochází takzvanou dekonstrukcí, tedy procesem mezi demolicí a rekonstrukcí. Zatímco vnějšek budovy vypadá stále takřka nedotčený, uvnitř je z velké části vybouraná.

V první fázi trvající od roku 2024 společnost dekonstruovala 4300 tun materiálů. Mezi nimi byly beton, cihly, kovy, dřevo nebo sklo. Zatím zvládla recyklovat 95 procent odpadů.

Firma materiály a věci z budovy darovala, například Fakultní nemocnici Bulovka nebo Nábytkové bance, případně je prodala jiným společnostem. Využití našla například pro 478 kusů oken a dveří nebo 13 tisíc metrů čtverečních koberců.

Podle Fronka je projekt ekonomicky soběstačný. Společnost Cyrkl, s níž KKCG na dekonstrukci spolupracuje, propočítala, že opětovné použití stavebních materiálů a vybavení přineslo zatím úsporu více než 762 tisíc korun. „Výhodou bylo, že budova byla zachovalá včetně vybavení,“ dodal Fronk.

KKCG počítá, že budova bude nadále sloužit jako kancelářská. V případě změny plánů by z ní ale neměl být problém udělat například bytový dům.

Výběr článků

Načítám