Hlavní obsah

Stát zakáže plošné využívání kontroverzního glyfosátu. Zemědělskému svazu se to nelíbí

17. 9. 2018, 15:19 • Aktualizováno 17. 9. 2018, 15:42

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosátu pro urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho plošná aplikace. V pondělí o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Experti se neshodnou, zda je glyfosát potenciálně karcinogenní látkou. Obsahuje jej například přípravek Roundup, jehož výrobce v USA čelí tisícům žalob.

 
Článek

„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,” uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že je krokem ministerstva zaskočen. Naopak ekologové z Hnutí Duha rozhodnutí ministerstva vítají.

Podle Pýchy je plošný zákaz špatný, ministerstvo o něm podle něj se svazem aktuálně nediskutovalo. Svaz tak bude chtít od resortu vědět, jak to přesně myslí s výjimkou používání v případě, že není možný jiný účinný postup. Svaz se však podle něj snažil omezovat využívání glyfosátu už nyní.

Podle ministerstva se loni v ČR spotřebovalo 750 tisíc litrů glyfosátů, v roce 2013 pak 935 tisíc litrů.

Hnutí Duha v roce 2013 zveřejnilo studii německé laboratoře, podle které mělo šest z deseti testovaných obyvatel ČR v moči přítomný právě herbicid glyfosát. Šlo o množství, které nepřekračovalo hygienická doporučení v té době, podle jiné nezávislé studie je ale bezpečné množství 12krát nižší než oficiálně tolerované.

Brusel spojitost s rakovinou nepotvrdil

Glyfosát obsahuje například herbicid Roundup od americké biotechnologické firmy Monsanto. Ta čelí několika tisícům žalob. V červenci prohrála soudní spor o 289 miliónů dolarů (více než 6,4 miliardy korun) s mužem z Kalifornie, podle kterého mu Roundup způsobil rakovinu. [celá zpráva]

Evropská komise loni v prosinci prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let. Komise to zdůvodnila prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává. Rovněž upozornila na to, že za schvalování, používání nebo zákazy přípravků na bázi glyfosátu zodpovídají jednotlivé členské státy, pokud jde o jejich používání na jejich územích.

Komise dodala, že v EU se schvalují pouze látky, pro které existují objektivní důkazy bezpečného používání. „To sice obnovilo schválení účinné látky glyfosát, současně však umožnilo členským státům, aby na národní úrovni rozhodly o omezení jejího použití,” dodalo v pondělí české ministerstvo.

Ekologické organizace krok vítají, přály by si však zákaz využívání glyfosátu i na veřejných prostranstvích nebo omezení prodeje pro neprofesionální používání. „Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno," dodali ekologové.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Reklama

Související témata:

Výběr článků