Hlavní obsah

Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 28 procent

5. 5. 2023, 9:52 • Aktualizováno 5. 5. 2023, 10:16

Raiffeisenbank v ČR v prvním čtvrtletí 2023 meziročně klesl čistý zisk o 28 procent na 864 milionů korun. Aktiva banky vzrostla o 15 procent na 643 miliard korun. Banka o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Výsledky ostatních velkých bank se letos vyvíjejí oběma směry.

Foto: Milan Malíček, Právo

Raiffeisenbank na Karlově náměstí, Praha.

Článek

Provozní výnosy Raiffeisenbank klesly v prvním kvartálu o 5,7 procenta na 4,16 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky se snížily o 5,4 procenta na 3,22 miliardy Kč. Tento pokles způsobily zejména vyšší klientské sazby u depozitních produktů. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 3,6 procenta na 1,07 miliardy Kč. Provozní náklady 2,58 miliardy Kč v meziročním srovnání klesly o 1,2 procenta.

Objem poskytnutých úvěrů Raiffeisenbank klientům se proti minulému roku zvýšil o 6,2 procenta na 353 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě spotřebitelských a hypotečních úvěrů, tak na straně firem ve formě investičních a projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 13,5 procenta na 509 miliard Kč.

Růst táhly u domácností zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, částečně také na úkor běžných účtů. U firem byly největší nárůsty u termínovaných vkladů.

Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Raiffeisen Bank International pracuje na odchodu z Ruska. Kritiky však viní z „morální arogance“

Ekonomika

Reklama

Související témata:

Výběr článků