Hlavní obsah

Praha opraví Průmyslový palác

30. 8. 2021, 12:08

Pražští radní v pondělí schválili dostavbu a opravu Průmyslového paláce na Výstavišti, jehož levé křídlo zničil oheň před 13 lety. Předpokládá se, že práce na celém paláci potrvají dva a půl roku a město za ně zaplatí 2,6 miliardy korun. Stavět bude konsorcium Společnost pro Průmyslový palác. Podrobnosti v rozhovoru pro Novinky a Právo přiblížil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Foto: SGL PROJEKT s.r.o.

Vizualizace interiéru

Článek

Začne se letos opravovat Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti?

Pevně věřím, že letos tu dlouho očekávanou rekonstrukci skutečně zahájíme. Městská rada potvrdila vítěze veřejné zakázky na zhotovitele, kterým se stalo konsorcium firem vedené skupinou Metrostav. Poběží ještě 15denní lhůta, ve které mohou vznést účastníci námitky. Od požáru levého křídla Průmyslového paláce uběhlo třináct let a celou dobu se slibuje, že se opraví. Jsem rád, že se už začne.

Soutěž trvala asi rok. Provázely ji problémy?

Veřejná zakázka byla skutečně náročná, nešlo jen o finanční objem, ale i o charakter památky s velice složitými ocelovými konstrukcemi. Nekladli jsme důraz jen na samotnou cenu, ale i na kvalitu. Vítězové měli na starosti mj. rekonstrukci Národního muzea, věřím, že jsme vybrali odborníky.

Pod shořelým levým křídlem se bude kopat veliká jáma a stavět nový suterén, který bude sloužit jako zázemí celého paláce.

Mluví se o ceně přes dvě miliardy korun. Budou na to Praze stačit její vlastní zdroje?

Počítáme s tím. Zakázka se rozloží do tří let, náklady město neponese naráz. Měli jsme štěstí, protože nabídky jsme obdrželi už před tím turbulentním vývojem na stavebním trhu. Cena 2,2 miliardy korun bez DPH, s DPH zhruba 2,6 miliardy korun zvítězila jako nejnižší a myslím, že je pro hlavní město velice dobrá. U podobně rozsáhlé akce nelze vyloučit komplikace. To platí i pro harmonogram, který se předpokládá na 2,5 roku, 30 měsíců.

Nákladné a náročné budou zemní práce. Pod shořelým levým křídlem se bude kopat veliká jáma a stavět nový suterén, který bude sloužit jako zázemí celého paláce.

Nejde jen o levé křídlo, ale i o rekonstrukci ústřední haly a pravého křídla. Proč, když unikly v roce 2008 požáru?

Když se bude dělat levé křídlo, nebylo by vhodné nechávat střední halu a pravé křídlo v dosavadním stavu. I na nich se podepsal zub času, potřebují rekonstrukci a vybavení dnešními technologiemi, stíněním, vzduchotechnikou, sítěmi.

Průmyslový palác bude rekonstruován s maximální úctou k hodnotě kulturní památky. Levé křídlo bude vystavěno v úplně původní podobě, budou vidět ocelové konstrukce. Ty už v pravém křídle vidět nejsou, dřevěné stropy v 50. letech původní konstrukci zakryly.

Průmyslový palác spolkne dvě miliardy

Domácí

Vznikne také 70 hlubinných vrtů do hloubky až 140 metrů, aby poháněly tepelná čerpadla. Budeme respektovat původní vzhled, ale palác vybavíme všemi technologiemi, aby mohl sloužit nejen výstavám, ale i koncertům, plesům, kongresům.

Výzvou bude skloubit všechny investice na Výstavišti. Rekonstruují se také Křižíkovy pavilony, divadlo Spirála, restaurace Bohemia. Výstaviště se mění před očima, část už byla zrekonstruovaná, je vidět, že se mění v areál, na který může být Praha pyšná.

Bude tam i podchod ke Křižíkově fontáně, souhlasili s ním památkáři?

Podchod se řeší paralelně, v projektu není. Řešíme jeho doprojektování, chceme, aby podchod vznikl současně se stavbou.

Reklama

Související témata:

Výběr článků