Hlavní obsah

Poptávka po zlatě se vloni propadla, přestože lidé zájem měli

18. 2. 2014, 10:07 – Londýn

Celosvětová poptávka po zlatě v loňském roce poklesla o 15 procent a dostala se na čtyřleté minimum. Spotřebitelé sice měli o zlato rekordní zájem, investoři ale žlutý kov ve velkém prodávali. Uvedla to Světová rada pro zlato (WGC), která sdružuje přední těžaře. Letos by mohl podle WGC trh vykázat růst.

Foto: Česká mincovna

Investiční zlato

Článek

Mezi investory se loni zájem o zlato propadl o 51 procent. Přispěla k tomu hlavně masivní likvidace některých investičních fondů, což na trh vrátilo 881 tun zlata. To se podepsalo na cenách, které zaznamenaly největší roční ztrátu za posledních 32 let.

Zájem spotřebitelů o zlato ale právě kvůli klesajícím cenám rostl. Poptávka po zlatých špercích, mincích a prutech stoupla o 21 procent na rekordních více než 3863 tun.

Pro tento rok sdružení WGC předpokládá, že spotřebitelé budou mít o zlato nadále zájem a výprodej ze strany investičních fondů zeslábne. Ceny zlata by tak mohly oživit.

Celková světová poptávka po zlatě loni klesla na 3756 tun, což je nejníže za čtyři roky. Největším spotřebitelem se stala Čína, která tak překonala Indii. Celková poptávka po zlatě vloni v Číně přesáhla tisíc tun. Do velké míry se o to postaral růst čínské poptávky po špercích, ale také vyšší zájem o investiční zlato v podobě mincí a prutů.

Reklama

Výběr článků