Hlavní obsah

Největší letadlo světa absolvovalo první zkušební let

14. 4. 2019, 10:06

První zkušební let absolvovalo v sobotu nad Mohavskou pouští v Kalifornii největší letadlo na světě. Stroj vyvinutý společností Stratolaunch Systems má rozpětí křídel 117 metrů a pobyl ve vzduchu dvě a půl hodiny, uvedla agentura AFP.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: První let stroje společnosti StratolaunchVideo: AP

 
Článek

Projekt zahájili v roce 2011 spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Paul Allen a vesmírný průkopník Burt Rutan. Jejich cílem bylo postavit letadlo, které bude vypouštět kosmické rakety.

Letoun raketu dopraví do výšky zhruba deseti kilometrů, kde se raketa od letounu oddělí. Následně se zažehnou raketové motory, které loď vynesou na oběžnou dráhu. Tato metoda je mnohem úspornější, než jsou klasické raketové starty.

Gigantický letoun společnosti Stratolaunch Systems se dvěma trupy je vybaven šesti motory, které používá Boeing 747 zvaný Jumbo Jet. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru. Raketa je navržena tak, aby mohla startovat z podvěsu speciálních letounů.

Letoun Stratolaunch má rozpětí křídel 117 metrůVideo: Novinky/Reuters

Stroj při testovacím letu dosáhl výšky 5182 metrů a rychlosti 304 kilometrů za hodinu.

Firma Stratolaunch své letadlo vzhledem k rozpětí křídel označuje za „největší na světě”, existují ale letadla, která jsou od nosu po ocas delší, připomíná zpravodajský server BBC News.

Foto: Stratolaunch Systems Corp, Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: Nosič kosmických raket s rozpětím křídel 117 metrů poprvé vyjel ven z hangáru

Reklama

Související témata:

Výběr článků