Hlavní obsah

Mýtné pomocí kupónů mají platit i osobní auta, navrhuje Slamečka

4. 12. 2009, 4:21
Právo, Jiří Novotný

Zavedení elektronických kupónů, jež mají v Česku vystřídat už v roce 2011 dnešní papírové dálniční známky, bude mít podle ministra dopravy Gustáva Slamečky smysl jen v případě, že se přejde na výběr mýtného i od osobních aut.

Článek

„O tak citlivé věci však nelze samozřejmě uvažovat bez dohody politických stran,“ řekl ve čtvrtek Právu Slamečka.

Dosud mýtné v ČR platily jenom těžké kamióny a autobusy o hmotnosti 12 a více tun, v příštím roce se to ale rozšíří na všechny náklaďáky nad 3,5 tuny. Do mýtného systému tak přibude až 100 000 vozidel, což by spolu se zpoplatněním dalších úseků mělo státu vynést navíc zhruba 380 miliónů korun ročně.

O tom, že by se za průjezd dálnicemi, rychlostními komunikacemi a silnicemi prvních tříd mělo mýto vybírat i od osobních aut, se dosud uvažovalo nejdříve po roce 2012.

„Pokud půjdeme na takovou platformu už dříve, bylo by nezbytné, aby politické strany deklarovaly, že toho chtějí skutečně využít,“ prohlásil Slamečka.

Přenositelnost by snížila výnosy

Ministr dopravy tak nepřímo podpořil záměr kontrolního výboru Sněmovny. Ten na svém zasedání 30. listopadu dospěl k závěru, že elektronické kupóny jsou „nehospodárné a neúčelné“. Svého místopředsedu Libora Ježka (ODS) výbor pověřil, aby ve Sněmovně navrhl legislativní změnu, jež by zavedení eKupónů vyřadila z už schválené novely zákona o pozemních komunikacích.

Kontrolní výbor se shoduje se Slamečkou, že kdyby měly eKupóny sloužit jenom k časovému zpoplatnění, nebylo by efektivní. Stejně jako to, že roční eKupóny mají být na rozdíl od těch papírových přenositelné.

„Obávám se, že by si řidiči mezi sebou tyto elektronické viněty půjčovali a prudce by poklesly výnosy státu z vinět s krátkodobou platností,“ uvedl Slamečka. Jak však ujistil, pokud Sněmovna návrh kontrolního výboru nepodpoří, budou v ČR elektronické kupóny v roce 2011 skutečně zavedeny.

Letošní roční známka platí až do 31. ledna

Jak už Právo informovalo, v prodeji jsou od 1. prosince dálniční známky na rok 2010. K dostání jsou na 4500 prodejních místech v celé ČR. Za roční známku řidiči zaplatí 1200 korun, o 200 Kč více než letos, za měsíční 350 a za desetidenní 250 Kč. Řidič je povinen vylepit kupón na vnitřní stranu čelního skla. Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky mu hrozí bloková pokuta až 5000 korun.

Řidiči nákladních aut nad 3,5 tuny, kteří mají koupenou roční dálniční známku, na ni budou moci jezdit až do 31. ledna 2010. Pak ale už budou muset mít ve voze palubní jednotku pro výběr mýtného.

Reklama

Související články

Výběr článků