Hlavní obsah

Miliardář Kellner může převzít O2 Arenu, rozhodl ÚOHS

9. 1. 2014, 12:01 – Brno • Aktualizováno 9. 1. 2014, 13:10

Skupině PPF miliardáře Petra Kellnera už nic nestojí v cestě, aby převzala pražskou O2 Arenu, největší sportovní a víceúčelovou halu v republice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž povolil změnu většinového vlastníka. Rozhodnutí je pravomocné.

Foto: archív, Právo

O2 arena

Článek

Dosud zhruba 86 procent akcií ve firmě Bestsport Arena, pod niž hala patří, vlastnila PPF napůl s investiční skupinou KKCG Karla Komárka. Firmy spolu jednaly, kdo získá podíl druhé strany. Konečná cena, kterou PPF zaplatí, nebude zveřejněna.

„Skupina PPF bude O2 Arenu dále rozvíjet stejným způsobem jako v posledních dvou letech s cílem přinášet špičkový program, maximalizovat počet atraktivních akcí a návštěvníků,“ sdělil mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl.

Bestsport Arena vznikla v době insolvenčního řízení s předchozím provozovatelem O2 Areny firmou Bestsport. Tento podnik včetně haly se v rámci reorganizačního plánu přesunul do nově vzniklé Bestsport Areny, jejíž zhruba 86procentní podíl držely napůl PPF a KKCG prostřednictvím kyperské společnosti Lindus. Zbylých 14 procent vlastní držitelé dluhopisů, s jejichž pomocí se financovala výstavba haly.

Předloni Bestsport Arena vykázala provozní zisk zhruba 100 miliónů korun, tržby přesáhly 400 miliónů korun. O2 Arenu navštívilo rekordních více než 700 000 lidí.

Stavbu prodražilo nevýhodné financování

Stavba haly trvající od října 2002 do března 2004 stála sedm miliard korun, prodražilo ji nevýhodné úvěrové financování. Kvůli závazkům spojeným se stavbou arény zkrachovala společnost Sazka, která ručila za úvěry a dluhopisy. Znalecký posudek vypracovaný společností Ernst & Young před časem odhadl cenu víceúčelové haly na 1,57 miliardy korun.

PPF a KKCG už dříve společně ovládly zkrachovalou Sazku, která se v roce 2011 dostala do insolvence. Koupí loterijního byznysu, za který obě skupiny zaplatily dohromady 3,8 miliardy korun, vznikla nová společnost Sazka sázková kancelář. KKCG následně v prosinci 2012 za nezveřejněnou částku koupila podíl PPF a stala se jediným vlastníkem společnosti.

Česká loterijní jednička za rok 2012 oznámila zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) 1,3 miliardy korun.

Reklama

Výběr článků