Hlavní obsah

EU poslala Ukrajině 500 miliónů eur pomoci

17. 6. 2014, 14:37 – Brusel

Evropská komise v úterý poskytla Ukrajině první část půjčky z nového programu makrofinanční pomoci ve výši 500 miliónů eur (asi 13,5 miliardy korun). Peníze doplňují už dříve poskytnutých 100 miliónů (2,7 miliardy Kč) z obdobného programu, odsouhlaseného ale již dříve. Obě částky mají Kyjevu ekonomicky a finančně pomoci v nynější rizikové situaci jeho hospodářství.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Z celkové pomoci v rámci dvou programů makrofinanční asistence zbývá po úterku vyplatit ještě 1,01 miliardy eur (přes 27 miliard korun). Pomoc je součástí širšího balíku podpory určené Ukrajině, kterou EU oznámila na počátku března.

"Je důležité, aby se Ukrajina chopila této možnosti a pokročila v reformách směrem k rozpočtové stabilitě, růstu a tvorbě pracovních míst," komentoval půjčku eurokomisař pro rozpočet Olli Rehn.

Makrofinanční pomoc je nástroj, který má EU k dispozici pro podporu při řešení potíží partnerských zemí s rozpočtovou udržitelností. Podmínkou je dohoda dotyčného státu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), a tedy závazek reformovat zřejmě neudržitelný styl hospodaření. Peníze na poskytnutí pomoci EU získává na kapitálových trzích.
MMF se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého úvěru koncem března. Výkonná rada fondu schválila úvěr 17 miliard USD (341 miliard Kč) koncem dubna, kdy současně rozhodla o okamžitém uvolnění 3,2 miliardy dolarů. Pomoc MMF zároveň otevřela Ukrajině dveře k dalším mezinárodním půjčkám ve výši asi 15 miliard dolarů.
Z evropských zdrojů by Ukrajina měla v podobě půjček a záruk celkem získat nejméně 11 miliard eur: tento balík zahrnuje tři miliardy z rozpočtu EU, další půjčku tři miliardy eur od Evropské investiční banky a pět miliard eur od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Reklama

Související témata:

Výběr článků