Hlavní obsah

Ekonomiky východní Asie porostou méně

11. 4. 2016, 6:10

Světová banka (SB) snížila v pondělí odhady hospodářského růstu rozvíjející se východní Asie a Tichomoří pro letošní a příští rok na 6,3 procenta, respektive 6,2 procenta. Horší výhled vysvětluje nejistotou ohledně vyhlídek růstu čínské ekonomiky, nebezpečím výkyvů na finančních trzích i dalšího propadu cen komodit, citovala ze zprávy agentura Reuters.

Foto: China Daily, Reuters

Čínu letos zasáhly propady cen čínských akcií.

Článek

Vyhlídky letošního hospodářského růstu Číny ale SB ponechala beze změn na 6,7 procenta. V příštím roce čínská ekonomika zpomalí na 6,5 procenta.

Ekonomika rozvíjející se východní Asie a Tichomoří, kam spadá také Čína, stoupla loni o 6,5 procenta. V samotné Číně se hrubý domácí produkt loni zvýšil o 6,9 procenta. Druhá největší ekonomika světa tak rostla nejpomalejším tempem za čtvrt století.

Zpomalení hospodářského růstu SB letos očekává v Malajsii a v Thajsku. Naopak rychleji podle ní letos porostou ekonomiky Indonésie a Filipín.

Související témata:

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Jim Yong Kim, President of the World Bank Group,

Foto: Profimedia.cz

Odhad růstu české ekonomiky zlepšilo ministerstvo financí, MMF i ČNB.

Asijská rozvojová banka (ADB) již na konci března upozornila, že pomalejší hospodářská expanze v Číně bude mít společně se slabým oživením ve vyspělých zemích negativní dopad na ostatní asijské ekonomiky. ADB tehdy také snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,5 procenta z dříve předpokládaných 6,7 procenta.

Reklama

Výběr článků