Hlavní obsah

Dovozci odpadu z Německa zkoušejí štěstí dál

30. 3. 2006, 10:58 – ÚSTÍ NAD LABEM
Právo, ČTK, top

Dodávku a tahač s návěsem naplněné odpadem, který měl zřejmě opět skončit v Česku, vrátili ve středu večer severočeští policisté zpět do Německa. Právu to ve čtvrtek potvrdila Eva Hauková ze severočeské cizinecké a pohraniční policie.

Článek

"Přes hraniční přechod v Dolní Poustevně na Děčínsku převážel německý občan v dodávce množství starého, znečištěného a potrhaného textilu, uloženého v igelitových pytlích. Řidič nejprve uvedl, že převáží humanitární pomoc. Pak ale svou výpověď změnil a začal tvrdit, že si do Česka jede pouze pro cigarety. Nakonec se dobrovolně vrátil zpět do Německa," popsala první případ Hauková.

U hraničního přechodu v Rumburku na Děčínsku poté zastavili policisté soupravu tahače s návěsem, která převážela podle průvodních dokladů z Holandska na Slovensko použité oděvy. "Policistům se ale náklad nezdál, proto na hraniční přechod přivolali celníky. Společnou kontrolou ložné plochy zjistili, že náklad obsahoval také netříděné plasty. I tento vůz se musel vrátit do Německa," doplnila mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie. [celá zpráva]

Zpět do Německa naposledy celníci vrátili v pondělí v Rumburku na Děčínsku kamión se slisovanými obaly od mléčných výrobků, jehož řidič neměl k nákladu potřebné doklady. Podle mluvčího severočeských celníků Jiřího Nejedlého řidič německé firmy tvrdil, že se vrátí přes Česko zpět do Německa. "Jde ale o častou výmluvu stejně jako že si k nám šoféři jezdí jen natankovat," řekl Nejedlý. [celá zpráva]

Kontroly začaly v únoru

Od konce února začali celníci a policisté v Ústeckém kraji přísněji kontrolovat podezřelé kamióny. Od té doby již vrátili do Německa osm kamiónů s odpadem. Setkali se i s případem, kdy se kamion s nelegálním nákladem pokusil vjet od Česka znovu, a to přes jiný hraniční přechod. Před zahájením kontrol přivezly české a německé firmy do kraje tisíce tun německého odpadu.

Také v jižních Čechách zadrženy čtyři kamióny

Čtyři kamióny vezoucí odpad se ve středu pokusily přejet do jižních Čech přes hranice s Rakouskem v Dolním Dvořišti a s Německem ve Strážném. Protože řidiči neměli potřebné doklady k dovozu, policisté je spolu s celníky vrátili zpět. 

Šlo o dva české a dva zahraniční dopravce, z nichž jeden vezl dřevěný odpad a piliny, další plasty a zbylé dva odpad z papíru. Ve všech případech chyběl k nákladu oznamovací list potvrzený ministerstvem životního prostředí, uvedl mluvčí.

Od začátku března řešili jihočeští celníci a policisté již více než 20 případů nelegálního dovozu odpadů. Zatím poslední kamión zadrželi před týdnem na přechodu ve Strážném. Jeho řidič převážel plastové granuláty.

Reklama

Související témata:

Související články

Sněmovnou prošlo zpřísnění dovozu odpadu

17. 3. 2006, 10:29

Poslanci vyhověli přání ministra životního prostředí Libora Amrbozka (KDU-ČSL) a zpřísnili v zákoně o odpadech opatření proti dovozu odpadu do ČR. Ambrozek...

Celníci denně vracejí odpad do Německa

21. 3. 2006, 10:30

Pokusů provést do Česka ilegální odpad z Německa přibývá. V minulém týdnu západočeští celníci vraceli do SRN každý den nejméně jeden kamión naložený odpadem....

Výběr článků