Hlavní obsah

Do ciziny si nechává posílat penzi 86 tisíc českých důchodců

21. 8. 2015, 14:05
Novinky, tov

Počet důchodců, kterým Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zasílá důchody do zahraničí, stále stoupá. Ke konci června jich bylo 86 122. Nejvíce důchodů míří na Slovensko a do Německa, nechybí ale ani řada velmi exotických zemí. ČSSZ o tom informovala v tiskové zprávě.

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

Počet příjemců českých důchodů v zahraničí

Článek

Tradičně nejvíce důchodů mířilo na Slovensko, kde k uvedenému datu ČSSZ evidovala 28 087 důchodců s nárokem na český důchod. Druhý nejvyšší počet příjemců českého důchodu, a to 18 382, byl ve Spolkové republice Německo. Třetí místo co do počtu důchodců s „českou penzí“ patřilo Polsku.

„Kromě Antarktidy vyplácí ČSSZ důchody do všech kontinentů světa včetně tak exotických států, jako jsou například Seychely, Madagaskar, Portoriko nebo Fidži,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. U těchto zemí jde obvykle o jednotlivce. Z přehledu vyplývá, že jeden Čech pobírá důchod i například ve válkou zmítané Sýrii, další v mimořádně chudé africké zemi Etiopii.

Lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na  účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v zahraničí, či na účet banky v České republice. Celkově převažují výplaty do ciziny na účet. Způsob si však lidé volí sami, není-li určeno jinak. Výjimkou je výplata důchodu na Slovensko, kam je možné penzi vyplácet pouze bezhotovostně, tedy na bankovní účet.

Prvních deset zemí podle počtu příjemců důchodu z ČR v zahraničí
PořadíStátPočet důchodců
1.Slovenská republika28 087
2.Spolková republika Německo18 382
3.Polsko14 303
4.Kanada3 662
5.Švýcarsko3 226
6.Spojené státy americké (USA)2 863
7.Rakousko2 730
8.Austrálie2 227
9.Bulharsko2 059
10.Řecko1 879
k 30. 6. 2015, zdroj: ČSSZ

Podmínkou pro provádění všech typů výplat důchodu do zahraničí, není-li to upraveno jinak, je pravidelné předkládání tzv. „potvrzení o žití“. To musí být vlastnoručně podepsané důchodcem a podpis úředně ověřený, například zastupitelským úřadem.

Příjemce důchodu s výplatou na účet (v cizině nebo v Česku) předkládá ČSSZ potvrzení z vlastního podnětu a v časových intervalech, které si sám určí. Což může být čtvrtletně, pololetně nebo v jiném intervalu. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Důchod se vyplácí vždy zpětně, do konce měsíce, v němž bylo „potvrzení o žití“ doručeno ČSSZ.

„V praxi to znamená, že důchod je vyplácen tolikrát, kolikrát ročně klient potvrzení zašle. Například pokud tak klient učiní dvakrát ročně, bude výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně,“ dodala mluvčí.

Pro Slovensko platí i v tomto ohledu jiné pravidlo. Důchody jsou na účty klientů vypláceny měsíčně a oni musí potvrzení předkládat čtyřikrát ročně.

Anketa

Uvažujete o možnosti odstěhovat se na důchod do zahraničí?
Ano
76,3 %
Ne
23,7 %
Celkem hlasovalo 1486 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků